Seat 600 na prąd. Budują go uczniowie
Aby zaangażować nastolatków w działania prośrodowiskowe, w jednej ze szkół średnich w Madrycie przeprowadzono specjalny projekt motoryzacyjny. Dwunastu uczniów klasy technologiczno-przemysłowej dostało zadanie, by przekształcić kultowego SEAT-a 600 napędzanego silnikiem spalinowym w pojazd elektryczny.
12 zaangażowanych uczniów, 150 godzin pracy i 10 nowych części wystarczyło, by w madryckiej szkole średniej skonstruować elektryczny odpowiednik SEAT-a 600. Nawet najtrudniejsze zadanie połączenia skrzyni biegów z silnikiem, wymagające skupienia i błyskotliwości, nie było dla licealistów problemem.
12 uczniów, 1 wyzwanie
Chcąc zainteresować zajęciami uczniów i zarazić ich pasją do technologii przemysłowych, nauczyciel szkoły średniej San Patricio, Manuel Amor rzucił swoim podopiecznym wyzwanie - by przekształcić historyczny model samochodu w nowoczesną, elektryczną wersję. Do zrealizowania zadania licealiści potrzebowali samochodu, który był mały i lekki. Model SEAT 600 pasował idealnie, ponieważ posiada niewielkie zapotrzebowanie energetyczne i ma mały silnik.
Rewolucyjne wnętrze
Połączenie zabytkowego modelu z uczniami pokolenia Z korzystnie przełożyło się na wnętrze pojazdu - licealiści wyposażyli kabinę samochodu w ekran dotykowy i automatyczną regulację światła. - Obserwowanie, jak uczniowie przekształcają swoją wizję samochodu przyszłości w rzeczywistość było niezwykłym doświadczeniem, napawającym dumą i dającym mi, jako nauczycielowi, poczucie sensu i spełnienia - mówi Manuel Amor.
Małe części, duża wyobraźnia
Wraz z postępami w realizacji projektu, uczniowie uczyli się nowych rzeczy. Musieli samodzielnie, od podstaw skonstruować wszystkie części, które następnie połączone ze sobą, stworzyły nowy silnik elektryczny. - Dzięki naprawie i recyklingowi części i materiałów, projekt ten jest przykładem ekologicznego rozwiązania, działającego na zasadzie gospodarki obiegu zamkniętego - wyjaśnia nauczyciel.
Wyboista droga na szczyt
Opracowanie nowego modelu samochodu wymaga pokonania wielu przeszkód - projekt Electric 600 nie był wyjątkiem. Uczniowie San Patricio i ich nauczyciel mieli wiele trudności i często musieli pracować pod silną presją. - Kiedy myśleliśmy, że samochód jest już gotowy do zaprezentowania, spod maski zaczął wydobywać się dym. Myśleliśmy, że cała praca poszła na marne, ale na szczęście nie poddaliśmy się i zaczęliśmy szukać źródła problemu. Sprawdziliśmy okablowanie, zobaczyliśmy, co było nie tak i wymieniliśmy bezpiecznik, który się przepalił - opowiada nauczyciel.
600 - ponadpokoleniowy król szkoły
SEAT 600 wszedł na rynek w 1957 roku i był wtedy jednym z najbardziej charakterystycznych i cenionych samochodów w Hiszpanii, stanowiąc dla wielu symbol wolności. Grupa 18-latków z hiszpańskiego liceum nie zdawała sobie sprawy ze znaczenia tego modelu. - Byli zdziwieni, że pojazd jest tak pojemny i może pomieścić nawet całą rodzinę - wspomina Manuel Amor. Choć pozostali uczniowie szkoły również byli ciekawi przemiany samochodu, najbardziej zainteresowani wydarzeniem okazali się być dziadkowie. Jak przybliża nauczyciel: - Z sentymentem i swego rodzaju ekscytacją, patrzyli na samochód powstały w ich czasach, który teraz został przywrócony do życia i to za sprawą ich wnuków.