Londyńska policja stawia na wodór

Historia walki londyńczyków ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza sięga lat 50. ubiegłego wieku. Zaczęło się od ustawy o czystym powietrzu, a w latach 90. zakazano w mieście palić węglem. Dzisiaj poczyniono kolejny krok – Metropolitan Police Service odebrała pierwsze 11 egzemplarzy elektrycznej Toyoty Mirai na ogniwa paliwowe. Samochody już wkrótce trafią do służby. Do 2020 roku londyńska policja będzie dysponować 550 samochodami o zerowej emisji.

Policyjne Toyoty Mirai
Policyjne Toyoty MiraiInformacja prasowa (moto)

Mirai nie emituje żadnych spalin, a moc 155 KM pozwala na sprint do 100 km/h w 9,6 s. Policyjne Toyoty będą mogły być tankowane na jednej z pięciu londyńskich stacji wodoru. Warto tu dodać, że Mirai tankuje się jak każdy konwencjonalny samochód - wystarczą 3 minuty, żeby pełen zbiornik paliwa zapewnił zasięg od 550 do 700 km.

Londyn miastem bezemisyjnym w 2050 roku

- Cieszymy się na przybycie pierwszych egzemplarzy Toyoty Mirai, która ma za zadanie wesprzeć działania policji w Londynie. Są to nasze pierwsze pojazdy o zerowej emisji spalin i jest to dla nas bardzo ekscytujący kierunek rozwoju - powiedział Neil Jerome, dowódca londyńskiej policji. -  Londyńska policja również zobowiązana jest do dbania o środowisko, a nasza działalność powinna mieć jak najmniejszy wpływ na jakość powietrza. Od końca 2015 roku staramy się zwiększyć ilość samochodów hybrydowych i elektrycznych w naszej flocie. Do 2020 roku planujemy posiadać 550 pojazdów o zerowej emisji spalin.

Działania policji mające na celu zwiększenie ilości ekologicznych samochodów wspierane są przez burmistrza Londynu. Zgodnie z planami do 2050 roku stolica Wielkiej Brytanii ma szczycić się statusem miasta bezemisyjnego.

Informacja prasowa (moto)

- Elektryczne pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi mają do odegrania bardzo ważną rolę w zmniejszeniu szkodliwych emisji i poprawie jakości powietrza. Burmistrz Londynu jest zdeterminowany, aby chronić mieszkańców miasta przed toksycznym powietrzem. Cały czas prowadzone są prace, które umożliwią szersze wykorzystanie tej technologii w naszym mieście - dodała Shirley Rodrigues, zastępca burmistrza stolicy.

Wielka Brytania stawia na wodór

Rozpoczęty proces zakupowy londyńskiej policji to już kolejny zakup wodorowej floty w Wielkiej Brytanii. Już w 2015 roku Toyoty Mirai trafiły do wypożyczalni GreenTomatoCars. Firma wyróżnia się tym, że oferuje swoim klientom najbardziej oszczędne samochody i najnowocześniejsze technologie. Julia Thomas, dyrektor zarządzająca firmy, podkreślała wtedy, że londyńska wypożyczalnia chce jak najmocniej przyczynić się do stworzenia czystego transportu miejskiego przyszłości.

W 2016 roku Toyoty Mirai trafiły również do brytyjskiej wypożyczalni Europcar. Firma otrzymała na nowe zeroemisyjne pojazdy grant z Office of Low Emission Vehicles (OLEV). Grant został przyznany z funduszu 35 milionów funtów, który rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył na wzmocnienie sprzedaży samochodów o bardzo niskiej lub zerowej emisji spalin. Gary Smith, dyrektor Europcar UK Group, powiedział wtedy: "Mirai oferuje takie same osiągi i komfort użytkowania jak wiele konwencjonalnych samochodów tej klasy. Wodorowy sedan spełnia oczekiwania naszych klientów i przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Wielkiej Brytanii".

Warto dodać, że GreenTomatoCars i Europcar nie były pierwszymi instytucjonalnymi klientami w Wielkiej Brytanii, którzy zainwestowali w Toyotę Mirai. Pierwszy egzemplarz kupiło miejskie przedsiębiorstwo Transport of London. Mer Londynu podczas wizyty w Japonii zamówił na potrzeby miasta łącznie 12 egzemplarzy tego modelu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas