Ubezpieczenie wkładu własnego a wynajem samochodu
Artykuł sponsorowany
Planujesz skorzystać z wynajmu auta? Warto wówczas zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy, które wpłacisz firmie ubezpieczeniowej w formie kaucji przy wypożyczeniu pojazdu. Sprawdź, na czym dokładnie polega ubezpieczenie wkładu własnego, wynajem samochodu i za jakie szkody płaci ubezpieczyciel, a które musisz pokryć z własnych środków.
Wkład własny przy wynajmie samochodu
Co to jest wkład własny przy wynajmie samochodu? Jest to pierwsza kwestia, którą warto poznać, gdy chcesz skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodu. Wkład własny wpłacasz jako kaucję przy podpisaniu umowy o wynajem. Jest to kwota zwrotna, którą odzyskujesz przy oddaniu samochodu po umówionym terminie, chyba że uległ on szkodzie i musisz pokryć naprawę. Wówczas firma zabiera kaucję na ten cel, a Ty nie odzyskujesz pieniędzy.
Wkład własny może być wniesiony w gotówce, wówczas firma oddaje kaucję, jeśli samochód zostanie oddany w stanie nienaruszonym. Możesz także wpłacić wkład kartą. W takiej sytuacji firma wynajmująca auto blokuje na Twojej karcie tzw. depozyt. Ten zostanie oddany na konto przy oddaniu samochodu.
Niektóre wypożyczalnie oferują wynajem samochodu bez wkładu własnego. Taka usługa jest możliwa bez wnoszenia kaucji. Możesz skorzystać z niej jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie. Najczęściej wynosi ono około 30% kwoty, jaką płacisz za wynajem samochodu. Wówczas, w przypadku szkody, awarii i związanych z nimi dodatkowymi kosztami, zostaną one pokryte przez firmę ubezpieczeniową.
Wkład własny przy wynajmie samochodu - co powinien wiedzieć najemca?
Aby w ogóle moc wynająć samochód, musisz spełnić kilka podstawowych warunków. Są to:
- Ukończenie 21 roku życia,
- posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii,
- ważny dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem,
- kaucja (kwota uzależniona od wypożyczalni) lub dodatkowe ubezpieczenie.
Jeśli chcesz wynająć samochód na firmę, musisz:
posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub umowę spółki,
- udokumentować rejestrację firmy w Urzędzie Skarbowym,
- przy podpisaniu umowy okazać zaświadczenia o zdaniu numerów NIP i REGON,
- mieć ważny dowód osobisty (lub dowody wspólników w przypadku spółki).
Przed wynajmem warto poznać, czym jest wkład własny, ile wynosi, i dlaczego się go pobiera. Jest to kaucja, którą musisz wnieść, aby wypożyczalnia podpisała z Tobą umowę i wynajęła Ci auto. Jej kwota jest uzależniona od firmy wynajmującej samochody oraz od modelu, który wypożyczasz. Z reguły wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Wykupując ubezpieczenie własnego, wynajem samochodu w przypadku szkody nie zostanie dodatkowo obciążony kosztami. Nie ucierpi na tym kaucja, którą wniosłeś w przypadku podpisania umowy wypożyczalnią. W przeciwnym razie nawet w przypadku drobnych usterek firma może nie zwrócić wkładu.
Czy można ubezpieczyć wkład własny przy wynajmie samochodu?
Wiesz już, że możliwe jest dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu, w tym polisa, która w 100% chroni wpłaconą kaucję lub całkowicie ją eliminuje. Zakres ochrony zależy jednak od tego, jaki dokładnie pakiet wybierzesz. Możesz skorzystać również z ubezpieczenia z Assistance, które jest rozszerzone o dodatkowe warunki.
Warto wiedzieć, że ubezpieczenie nie zawsze pokryje wyrządzone szkody czy usterki. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub zbiegnie z miejsca zdarzenia.
Jednocześnie firmy oferują rożnego rodzaju ubezpieczenia wkładu, o czym przeczytasz poniżej.
Ile kosztuje ubezpieczenie wkładu własnego przy wynajmie auta?
To, jak dużą kaucję zapłacisz, jest uzależnione od poszczególnych wypożyczalni, ale też od konkretnego modelu, który wynajmujesz. W Polsce najczęściej jest to koszt rzędu kilkuset złotych przy podstawowych modelach. Wynajmując większe, rodzinne auto, możesz zapłacić lekko ponad tysiąc złotych. A ile kosztuje ubezpieczenie wkładu własnego? Z reguły za taką polisę zapłacisz 5-30 euro za dzień.
Jak ubezpieczyć wkład własny przy wynajmie samochodu?
Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu coraz częściej jest dostępne bezpośrednio w wypożyczalni, która współpracuje z zewnętrznymi firmami ubezpieczeniowymi. Możesz wykupić taką polisę również u swojego ubezpieczyciela, z którego oferty korzystasz od dawna. Cały proces nie wiąże się z wieloma formalnościami, a Ty dopełnisz wszystkich spraw nawet bez wychodzenia z domu.
Jeśli skorzystasz z ubezpieczenia bezpośrednio w wypożyczalni, nie pobierze ona od Ciebie kaucji. Pamiętaj jednak, że oferowana polisa może być niepełna, a jej warunki nie będą obejmować wszystkich szkód. Warto więc szczegółowo sprawdzać warunki przed podpisaniem umowy.
Poniżej znajdziesz kilka rodzajów ubezpieczenia, na które warto zwrócić uwagę:
- CDW — Collision Damage Waiver: ogranicza ryzyko wysokich kosztów uszkodzenia pojazdu w razie stłuczki. Pamiętaj, że niektóre firmy oferują tego typu ubezpieczenie w wersji niepełnej. Sprawdź wszystkie warunki, bo może okazać się, że polisa nie obejmie np. uszkodzenia szyb auta.
- SCDW — Super Collision Damage Waiver: rozszerzony wariant, który wiąże się z pełnym wyeliminowaniem ryzyka kosztów powstałych szkód w wyniku kolizji. W tym przypadku nie masz do czynienia z ograniczeniem wkładu, a z całkowitym zniesieniem udziału własnego.
- PAI — Personal Accident Insurance: takie ubezpieczenie obejmuje nie tylko pokrycie kosztów szkód auta, ale też zawiera dodatkową ochronę w razie uszczerbku na zdrowiu w czasie podróży. Wówczas otrzymasz finansowe wsparcie od ubezpieczyciela, które wykorzystasz na swoje leczenie.
- GT — Glass and Tire Coverage: polisa pokrywająca koszty wymiany pękniętych szyb podczas jazdy w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
- RP — Roadside Protection: ubezpieczenie gwarantuje zapewnienie fachowca w razie konieczności wymiany koła czy uzupełnienia paliwa w czasie drogi.
Czy warto ubezpieczyć wkład własny przy najmie samochodu?
Czy warto brać dodatkowe ubezpieczenie przy wynajmie auta? Z pewnością uchroni Cię to przed niespodziewanymi kosztami w razie kolizji. Jest to przydatne zwłaszcza gdy wybierasz się w daleką drogę, podczas której w każdej chwili może przydarzyć Ci się stłuczka. Jeśli obawiasz się drobnej lub większej usterki, i chcesz całkowicie wyeliminować ryzyko dodatkowych kosztów, warto skorzystać z jednej z dostępnych polis.
Artykuł sponsorowany