Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC samochodu? Sprawdź, jak wygląda procedura ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy
Artykuł sponsorowany
Podstawowym ubezpieczeniem samochodu jest OC. To właściwie obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, które chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych spowodowanych pojazdem. Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku czy kolizji, jak najbardziej możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Jak to zrobić?
Kiedy należy się odszkodowanie z polisy OC?
Ubezpieczenie OC zapewnia podstawową ochronę dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jednak nie Ty, jako ubezpieczający i właściciel samochodu, możesz otrzymać z niego odszkodowanie, ale osoby, które zostaną poszkodowane w wyniku spowodowanej przez Ciebie kolizji lub wypadku na drodze. OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu. Kalkulator ubezpieczenia samochodu wskaże, jaką składkę zapłacisz za wybrane ubezpieczenie - z podstawowym, ustawowo wskazanym zakresem ochrony lub rozszerzonym, np. o ubezpieczenie szyb w samochodzie, AC mini czy assistance.
Polisa OC chroni przed ponoszeniem odpowiedzialności cywilnej przez każdego kierującego ubezpieczonym pojazdem. Nie ma znaczenia, że szkodę spowodował ktoś inny niż posiadacz auta. Wypłaty odszkodowania z OC sprawcy wypadku lub kolizji drogowej możesz oczekiwać, jeśli doznałeś z jego winy szkody osobowej lub majątkowej. Jak dochodzić swoich praw z ubezpieczenia samochodów sprawców wypadków drogowych? Najpierw szkodę trzeba zgłosić.
Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy?
Doznałeś szkody w czasie zdarzenia drogowego? Może być osobowa lub majątkowa. Szkoda osobowa oznacza doznanie uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a świadczenie wypłacone z polisy sprawcy powinno zadośćuczynić za cierpienie i pokryć koszty leczenia czy rehabilitacji. Szkody majątkowe dotyczą uszkodzenia samochodu, jego poszczególnych elementów, wyposażenia, czy też np. smartfona poszkodowanego.
Nie musisz zgłaszać szkody z OC sprawcy od razu po jej doznaniu, choć oczywiście leży to w Twoim interesie. Pamiętaj jedynie o obowiązujących terminach przedawnienia, które wynoszą:
- 3 lata od momentu zauważenia szkody i ustalenia, kto jest sprawcą w przypadku szkód rzeczowych - nie może być to jednak więcej niż 10 lat od powstania szkody,
- 20 lat od momentu zdarzenia drogowego w przypadku szkód osobowych.
Wynika to z art. 4421 Kodeksu cywilnego. Zgłoszenia szkody z OC można dokonać osobiście u ubezpieczyciela sprawcy, telefonicznie, mailowo, faksem lub przez formularz elektroniczny. Zdarza się, że szkodę można o tym poinformować towarzystwo, w którym ma się wykupione OC - jako poszkodowany.
Kiedy można zgłosić szkodę z OC w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym?
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych uczestniczy już w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody - BLS. Polega to na tym, że możesz zgłosić szkodę do swojego towarzystwa i dostać od niego odszkodowanie z OC, a on we własnym zakresie odzyska środki od ubezpieczyciela sprawcy.
Zgłoszenie w systemie BLS może być jednak dokonane tylko wtedy, gdy:
- ubezpieczyciel sprawcy i poszkodowanego należą do systemu BLS,
- w zdarzeniu brało udział maksymalnie 2 kierowców,
- wartość szkody nie przekracza wyznaczonego limitu 30 tys. zł.
- odszkodowanie z reguły wypłacane jest w krótkim czasie.
Jak odbywa się likwidacja szkody i wypłacenie odszkodowania z OC sprawcy? Pierwszym, co trzeba zrobić po wystąpieniu szkody, jest ustalenie sprawcy kolizji czy wypadku drogowego i tego, z jakim towarzystwem ma podpisaną umowę ubezpieczenia OC. Jeśli na miejscu doszło do kolizji i nikt nie doznał urazu, nie trzeba wzywać policji, a wystarczy spisać oświadczenie sprawcy zdarzenia. Muszą się w nim znaleźć takie informacje jak:
- dane osobowe poszkodowanego i sprawcy,
- szczegółowe dane samochodów uczestniczących w zdarzeniu,
- okoliczności zdarzenia,
- dokładny opis powstałych szkód.
Zgłoszenie szkody trzeba wysłać do ubezpieczyciela sprawcy lub za pośrednictwem systemu BLS. Jeśli doszło do wypadku drogowego i doznania szkód osobowych, do zgłoszenia dołączana jest notatka policyjna. Później ubezpieczyciel rozpatruje sprawę, wysyła do poszkodowanego rzeczoznawcę i na podstawie jego dokumentacji szacuje wysokość odszkodowania do wypłaty.
Istnieją dwie metody likwidacji szkód majątkowych z OC:
- Metoda kosztorysowa, w przypadku której rzeczoznawca majątkowy ocenia szkody i przygotowuje kosztorys naprawy usterek w pojeździe. Otrzymujesz gotówkę, którą możesz samodzielnie dysponować, by przywrócić swój samochód do odpowiedniego stanu.
- Metoda warsztatowa polegająca na tym, że właściciel uszkodzonego pojazdu oddaje go do konkretnego warsztatu, a następnie odbiera po przeprowadzonej naprawie. Wszystkie rozliczenia finansowe odbywają się między warsztatem a firmą ubezpieczeniową.
Towarzystwo musi podjąć niezbędne działania po zgłoszeniu szkody z OC w odpowiednim czasie. Ma 7 dni od zgłoszenia zdarzenia na poinformowanie osoby poszkodowanej o zarejestrowaniu szkody i 30 dni, poza wyjątkami, na wypłatę odszkodowania poszkodowanym.
Artykuł sponsorowany