Jak wymienić płyn hamulcowy i dlaczego jest to ważne?
Artykuł sponsorowany
Utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym to obowiązek każdego posiadacza auta. Jednym z kluczowych układów w samochodzie jest ten hamulcowy. Wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży oraz pozwala na uniknięcie wypadku w sytuacjach zagrożenia. Właśnie dlatego powinien działać bez zarzutu. W tym celu warto regularnie wymieniać płyn hamulcowy. Dowiedz się, jak to robić i dlaczego to takie ważne.
Dlaczego regularna wymiana płynu hamulcowego jest ważna?
Płyn hamulcowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym pojeździe. Ta substancja wykazuje działanie higroskopijne. W praktyce oznacza to, że chłonie wodę, zabezpieczając układ przed wadliwym działaniem. Z czasem jednak tej wody w płynie hamulcowym jest zbyt dużo, co negatywnie wpływa na skuteczność hamowania, wydłużając jego drogę. Warto regularnie sprawdzać poziom wody i w sytuacji, gdy zbliża się on do niebezpiecznej granicy, wymienić płyn hamulcowy w aucie. Wpłynie to korzystnie na poprawę skuteczności hamowania. To niezwykle ważne w kontekście dbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Dobór płynu hamulcowego
Na rynku dostępne są różne kategorie płynów hamulcowych. Podstawowe z nich oznaczane są symbolami: DOT-3, DOT-4 i DOT-5. Najczęściej wykorzystuje się ten środkowy. Podstawowa różnica pomiędzy tymi płynami hamulcowymi to różna temperatura wrzenia. Przed wyborem produktu sprawdź, który z tych płynów rekomendowany jest przez producenta Twojego samochodu. Możesz sprawdzić to w książce technicznej pojazdu. Alternatywą jest konsultacja w zaufanym warsztacie mechaniki samochodowej.
Jak wymienić płyn hamulcowy we własnym zakresie?
Płyn hamulcowy możesz wymienić u mechanika lub zrobić to we własnym zakresie. Nie wymaga to zaawansowanej wiedzy technicznej. Sam proces dzielimy na kilka podstawowych kroków. Postępuj zgodnie z nimi, a z sukcesem wymienisz płyn hamulcowy w aucie.
- Podniesienie pojazdu na podnośniku lub osadzenie go na dedykowanych podkładkach.
- Zdjęcie wszystkich kół.
- Odkręcenie korka i dolanie nowego płynu hamulcowego do cieczy, która znajduje się w zbiorniku wyrównawczym (ten znajdziesz pod maską samochodu). Dolewaj do takiego poziomu, aby płyn nie wylewał się z tego zbiornika.
- Teraz przejdź do spuszczania starego i zanieczyszczonego płynu hamulcowego. Ważne jest zachowanie takiej kolejności, aby zredukować ryzyko zapowietrzenia się układu hamulcowego.
- Do wypompowania starego płynu możesz wykorzystać przezroczystą rurkę oraz butelkę lub miskę. Pracę zacznij od odpowietrznika zlokalizowanego najdalej od pompy hamulcowej.
- Poproś o pomoc inną osobę, która wsiądzie do auta i kilkukrotnie naciśnie pedał hamulca. Wpłynie to na wzrost ciśnienia w układzie. Następnie ta osoba niech przytrzyma wciśnięty pedał. To moment, w którym należy odkręcić odpowietrznik przy zacisku hamulcowym i spuścić przewodem płyn hamulcowy. Rób to do tej pory, aż spuszczany płyn będzie miał taką samą barwę, jak ten nowo dolany.
- W trakcie prac stale dolewaj nowy płyn do zbiornika. Gdy ten zacznie ściekać, to zakręć korki, aby to powstrzymać. Po zakręceniu odpowietrznika pomagająca Ci osoba może zwolnić pedał hamulca.
- Na koniec załóż koła i opuść auto. Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić działanie układu hamulcowego. Możesz to zrobić na placu manewrowym lub rzadziej uczęszczanej drodze.
Jeżeli obawiasz się, że sobie nie poradzisz, to wymianę płynu hamulcowego zleć zaufanemu warsztatowi mechaniki samochodowej.
Dbaj nie tylko o hamulce, ale także o ubezpieczenie
Jako posiadacz samochodu musisz dbać nie tylko o stan układu hamulcowego. Ważne jest również to, aby pojazd posiadał ubezpieczenie OC. Jazda autem bez tego obowiązkowego ubezpieczenia skutkuje poważnymi konsekwencjami, w tym wysoką karą grzywny, którą może nałożyć UFG. Zarówno obowiązkowe OC, jak i nieobowiązkowe AC, a także Auto Assistance i ubezpieczenie NNW wykupisz w LINK4.
Zapoznaj się z ofertą na stronie www.link4.pl. Kalkulator OC AC pozwoli Ci w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też porozmawiać z doradcą pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
Artykuł sponsorowany