Jak sprawdzić historię pojazdu przed zakupem?

Jesteś na etapie wyboru i zakupu auta? Przed finalizacją transakcji koniecznie sprawdź jego historię. Dzięki temu możesz uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Z tego artykułu dowiesz się, jak w kilku prostych krokach można sprawdzić historię samochodu.

Jak sprawdzić historię pojazdu przed zakupem?

Jesteś na etapie wyboru i zakupu auta? Przed finalizacją transakcji koniecznie sprawdź jego historię. Dzięki temu możesz uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Z tego artykułu dowiesz się, jak w kilku prostych krokach można sprawdzić historię samochodu.

Dlaczego warto sprawdzić historię używanego samochodu?

Rynek samochodów używanych w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się na zakup auta z drugiej ręki. Wynika to m.in. z uwarunkowań ekonomicznych oraz indywidualnych preferencji kupujących. Warto jednak wiedzieć, jak uniknąć ewentualnej wpadki. Takową byłby zakup auta, w którego historii widnieją wypadki, o których nie wspomniał sprzedawca lub podejrzenie tzw. cofania licznika.

W skrajnych przypadkach może okazać się, że brak wiedzy na ten temat skutkuje nabyciem kradzionego pojazdu i związanymi z tymi konsekwencjami. To tylko kilka powodów, dla których warto sprawdzić historię pojazdu. Poza weryfikacją historii auta koniecznie zapoznaj się z jego stanem technicznym oraz skorzystaj z jazdy próbnej.

W jaki sposób bezpłatnie sprawdzić historię auta?

Każdy z nas może skorzystać z bezpłatnej formy sprawdzenia historii używanego pojazdu. Służy to tego portal www.historiapojazdu.gov.pl. Za jego pomocą zyskasz dostęp do państwowego rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W nim wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Dzięki temu zdobędziesz informacje na temat samochodu, które mogą być kluczowe w kontekście podjęcia decyzji zakupowej.

W CEPiK znajdziesz takie dane jak:

  • ważność obowiązkowego badania technicznego oraz ubezpieczenia OC pojazdu;
  • terminy wykonywanych badań technicznych;
  • informacje o kradzieży auta lub jego wyrejestrowaniu;
  • liczba właścicieli pojazdu od momentu jego rejestracji w Polsce;
  • status prawny właściciela (np.: osoba prywatna, organizacja, firma);
  • podstawowe dane techniczne;
  • stany licznika z badań technicznych od 2014 roku włącznie;
  • informacje o szkodzie istotnej (czyli takiej, która kwalifikowała pojazd do dodatkowego badania technicznego).

Aby przejść przez całą procedurę, przygotuj dane do logowania do profilu zaufanego. Jeżeli pojazd był serwisowany w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO), to możesz uzyskać dostęp do historii serwisowej w tym punkcie.

Płatne serwisy do sprawdzenia historii pojazdu

Usługę weryfikacji historii używanych samochodów oferują również komercyjne serwisy. Ceny ich usług są zróżnicowane. Warto zapoznać się ze szczegółową ofertą.

Co jeszcze warto zrobić przed zakupem używanego auta?

Przed zakupem używanego samochodu warto nie tylko sprawdzić jego historię. Rekomendujemy skorzystanie z usług zaufanego mechanika lub stacji diagnostycznej, w celu oceny ogólnego stanu technicznego auta. Ponadto warto zdecydować się na jazdę próbną, aby sprawdzić, jak prowadzi się pojazd oraz czy w trakcie podróży nie pojawiają się niepokojące symptomy.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Auto zostało dokładnie sprawdzone i decydujesz się na jego zakup? Sprawdź, do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC wykupione przez poprzedniego posiadacza. Poruszanie się po polskich drogach bez ważnego OC jest nielegalne i grożą za to konsekwencje w postaci wysokich kar finansowych, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.      

Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, ofertę ubezpieczenia samochodu przygotowano w towarzystwie ubezpieczeniowym LINK4. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia OC ubezpieczyciel pokrywa koszty związane ze szkodami wyrządzonymi na drodze podczas jazdy osobom trzecim. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia swojego pojazdu, warto rozszerzyć swoją umowę o Autocasco. Dzięki temu uzyskasz odszkodowanie w razie uszkodzenia pojazdu w wypadku, stłuczce lub np. uszkodzenia przez grad albo w przypadku kradzieży.           

Sprawdź ofertę na stronie www.link4.pl, na której znajdziesz kalkulator OC online. Używając go w kilka minut poznasz wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy