Ruszyła produkcja nowego Nissana Leaf

W brytyjskiej fabryce w Sunderland ruszyła produkcja nowej, drugiej, generacji Nissana Leaf. To już trzeci zakład japońskiej marki, w której powstaje najlepiej sprzedający się na świecie samochód z napędem elektrycznym.

Pierwsze Leafy opuściły bramy fabryki w Sunderland w 2013 roku. Uruchomienie nowej linii produkcyjnej wiązało się z inwestycją na poziomie 561 mln dolarów. Przystosowanie jej do budowy drugiej generacji modelu pociągnęło za sobą wydatek kolejnych 48 mln dolarów. W sumie, biorąc pod uwagę poddostawców, dzięki umieszczeniu produkcji nowego Leafa w Wielkiej Brytanii, na Wyspach pracę zyskało około 2000 osób.

Obecnie, obok Leafa, w brytyjskiej fabryce powstają też Nissany: Qashqai i Juke oraz Infiniti: Q30 i QX30. W sumie przez 30 lat istnienia zakładu, z linii montażowych zjechało tu już przeszło 9 mln pojazdów!

Reklama

Począwszy od 2011 roku, kiedy pierwsze egzemplarze Leafa pojawiły się na europejskich drogach, do klientów na Starym Kontynencie trafiło już przeszło 85 tys. egzemplarzy Leafa.

Warto dodać, że nowy Leaf, który zaprezentowany został w początku października bieżącego roku, spotkał się z ciepłym przyjęciem. W pierwszym miesiącu rynkowej kariery modelu, w skali świata, Japończycy sprzedali już 23 tys. egzemplarzy. Można się spodziewać, że wynik ten zostanie wkrótce znacznie poprawiony, gdy auto trafi również do amerykańskich salonów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy