Reklama

Lepsze evo czy impreza?

Bez tego starcia nie mogło się obejść. Wkrótce po premierze lancera evo X oraz nowej generacji imprezy WRX STI oba samochody trafiły na tor.

Za kierownicą pojazdów zasiedli zawodowi japońscy kierowcy, którzy na leżącym na północ od Tokio obiekcie Tsukuba zjedli już zęby. Kto wyszedł z tego starcia zwycięsko?

Lepszy czas jednego okrążenia uzyskała impreza (1:05.95). Lancer okazał się wolniejszy o pół sekundy (1:06.46). Tak naprawdę jednak i Mitsubishi i Subaru pokazały, że zabrnęły w ślepą uliczkę...

Do tej pory lancery evo i imprezy STI były tak naprawdę samochodami rajdowymi, którymi prosto z salonu, jedynie po zamontowaniu klatki bezpieczeństwa, można było ruszać na trasę rajdu i rywalizować o zwycięstwo w klasie N. Teraz się to zmieniło. Wraz z nową stylistyką przyszło rozmycie charakteru. Skąd ten wniosek? Otóż obaj wielcy konkurenci uzyskali na Tsukubie czasy gorsze niż uzyskiwały poprzednie generacje tych modeli. Różnice są potężne. Evo X okazało się wolniejsze od IX o niemal 1.5 sekundy, a uzyskany czas cofnął najnowszy model do poziomu, który osiągnięto w... 1996 roku. Już w 1998 roku evo na torze Tsukuba uzyskało 1:04.69. W zeszłym roku evo IX mogło wylegitymować się wynikiem 1:05.07.

Reklama

Nie inaczej wygląda sytuacja w wypadku subaru. W 1996 roku impreza uzyskała na Tsukubie czas 1:05:92, a więc niemal identyczny, jak 11 lat później. W zeszłym roku WRX STI mogło pochwalić się wynikiem 1:04.72, a rok wcześniej 1:04:17! Nowy model jest więc wolniejszy od poprzednika o grubo ponad sekundę!

A to wszystko przy mocniejszych silnikach i coraz bardziej "inteligentnych" układach napędu na cztery koła... To dowód na to, że proste zwiększanie mocy i pisanie programów komputerowych nie jest dobrą metodą na zbudowanie rasowego samochodu sportowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WRX | starcia | impreza

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy