Reklama

Koniec BMW M6 i X3

Świat motoryzacyjny nieustannie ewoluuje. Prace nad nowymi modelami trwają nieustannie, by utrzymać się na rynku, nowe generacje pojazdów muszą pojawiać się maksymalnie co 6 lat.

Dobrze wiedzą o tym w BMW. Niemiecka firma poinformowała właśnie, że kończy produkcję dwóch modeli - BMW M6 i BMW X3.

BMW M6 coupe zadebiutowało w 2005 roku, rok później gama została poszerzona o kabriolet. Od tamtej pory wyprodukowano 14 152 egzemplarze tego auta (9087 coupe i 5065 kabrioletów). I więcej ich już nie będzie.

Wobec wcześniejszego zakończenia produkcji BMW M5 poprzedniej generacji, wycofanie z produkcji modelu M6 oznacza koniec fenomenalnego silnika V10 o mocy 507 KM, który w latach 2005 i 2006 uznawany został za Silnik Roku. Przypomnijmy, że maksymalny moment obrotowy generowany przez tę jednostkę wynosił 520 Nm (przy 7750 obr/min) a maksymalna prędkość obrotowa to 8250 obr/min.

Reklama

Niestety, ekolodzy mogą zacierać ręce - coraz ostrzejsze normy emisji spalin oznaczają, że jednostka ta definitywnie kończy swój żywot. Przyszłe generacje M5 i M6 (o ile się pojawi, sprawa nie jest przesądzona) napędzane będą silnikem V8, zapewne turbo.

To jednak nie jedyne pożegnanie w BMW. Bawarska firma zakończyła bowiem również produkcję modelu X3 pierwszej generacji. Ten samochód, który Niemcy określali jako należący do klasy SAV (Sport Activity Vehicle) debiutował w 2004 roku. Od tamtej pory fabryka w austriackim Grazu wyprodukowała 605 498 sztuk tego modelu, ponadto 9326 egzemplarzy zmontowano w systemie CKD w zakładach w Rosji, Egipcie i Tajlandii.

Ostatni wyprodukowany w Grazu samochód, X3 xDrive 35d zostanie w zakładach Magny Steyr i będzie służył zarządowi. Natomiast przedostatnie auto, z pełnym wyposażeniem do ratownictwa medycznego zostanie przekazane jako dar jednej z organizacji non-profit.

Produkcja nowej generacji X3, która zadebiutuje w niemieckich salonach w listopadzie, rozpoczęła się 1 wrześnie. Model ten nie będzie już powstawał w Austrii, ale - co jest odpowiedzią na popyt w USA - w fabryce BMW amerykańskim Spartanburgu. W zakładach tych powstają również modele X5 i X6.

Natomiast w fabryce w Grazu produkowane będzie mini countryman.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firma | BMW | BMW M6

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje