Jest zgoda na przejęcie Opla przez Francuzów

Komisja Europejska zgodziła się w środę na przejęcie należącego do koncernu General Motors producenta aut Opel przez francuski koncern PSA (Peugeot-Citroen) uznając, że transakcja nie narusza unijnych przepisów dotyczących konkurencji.

Jest zgoda na przejęcie Opla
Jest zgoda na przejęcie OplaAFP

Komisja Europejska badała, jaki będzie wpływ transakcji na rynek motoryzacyjny, zarówno na poziomie europejskim jak i poszczególnych krajów unijnych. Według KE będzie on na tyle mały, że nie zagrozi konkurencji. Tylko na dwóch rynkach - w Portugalii i Estonii - udział firm w sektorze małych samochodów dostawczych po przejęciu osiągnie ponad 40 proc.

Według Komisji Europejskiej, po transakcji firmy nadal będą zmagały się z silną konkurencją takich producentów jak: Renault, Volkswagen, Daimler, Ford, Fiat i firm azjatyckich.

Peugeot należy do francuskiego koncernu motoryzacyjnego PSA, który produkuje i sprzedaje samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze na całym świecie, także pod markami Citroen i DS. Opel, obecnie kontrolowany przez General Motors, oferuje samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze pod marką Opel i Vauxhall.

W marcu koncern motoryzacyjny PSA kupił od General Motors firmę Opel oraz jego brytyjską markę, Vauxhall. Umowa między tymi podmiotami jest warta 2,2 mld euro.

Poza PSA w kupnie europejskiej części koncernu GM uczestniczy francuski bank BNP Paribas. Umowa dotyczy ponad 12 zakładów produkcyjnych, zatrudniających ok. 40 tys. osób. Prezes PSA Carlos Tavares zapowiedział, że utrzyma w nich miejsca pracy.

Pozyskanie Opla wyniesie PSA na drugie miejsce wśród europejskich koncernów motoryzacyjnych, tuż za niemieckim Volkswagenem. Jak podkreślają analitycy, dołączenie do wyników PSA ok. 1,2 mln samochodów sprzedawanych rocznie przez Opla pomoże Francuzom rozłożyć koszty m.in. prac nad technologią pojazdów autonomicznych i przyjaznych dla środowiska jednostek napędowych.

PSA zostało w 2014 roku wykupione przez władze Francji i chińską firmę motoryzacyjną Dongfeng Motor. Następnie koncern przeszedł restrukturyzację, która polegała m.in. na zamrożeniu pensji i zamknięciu niektórych zakładów.

W 2016 roku PSA odnotował zysk operacyjny większy o 18 proc. niż w poprzednim roku, wynoszący 3,2 mld euro. W tym czasie sprzedano ponad 3,1 mln samochodów.

W Polsce General Motors Manufacturing Poland (GMMP) zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W skład spółki wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz zlokalizowane w Tychach Centrum Usług Wspólnych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas