Reklama

Hyundai wraca do korzeni. Powstanie nowe Pony Coupe

​Hyundai w latach 70. ubiegłego wieku był marką w Europie praktycznie nie znaną. To wówczas Koreańczycy nawiązali współpracę z pracownią Giorgetto Giugiaro, której zlecili zaprojektowanie samochodu, który miał być pierwszą własną konstrukcją Hyundaia (wcześniej koreański koncern produkował samochody na licencji Forda).

I tak się stało. Pracownia Giugiaro przygotowała i zbudowała pięć prototypów. Wśród nich był samochód, który stał się pierwszym seryjnie produkowanym samochodem w Korei, czyli Hyundaiem Pony. Jednocześnie z tym pojazdem, na salonie w Turynie w 1974 roku, pokazano koncepcyjne Pony Coupe.

Linie Pony Coupe odnajdziemy w Ioniq 5

Koreański koncern utrzymuje, że projekt Pony Coupe odcisnął tak duże piętno na projektach kolejnych modeli, że nawiązania do tego pojazdu znajdziemy nawet w jednym z najnowszych modeli, czyli elektrycznym Ioniq 5. Innym modelem, którego wygląd został zainspirowany projektem Pony Coupe jest koncepcyjny N Vision 74 o napędzie wodorowym, który zaprezentowano w połowie tego roku.

Reklama

Hyundai darzy projekt Pony Coupe tak dużym sentymentem, że ogłosił iż ponownie nawiązał współpracę z Giorgetto Giugiaro, którego pracownia odbuduje Pony Coupe. A czemu ma odbudować?

Otóż plany zakładały, że Pony Coupe trafi do produkcji i będzie oferowany na rynku europejskim i amerykańskim. Ostatecznie uwarunkowania rynkowe sprawiły, że tak się nie stało, a historia Pony Coupe zakończyła się na jednym egzemplarzu, który dziś już nie istnieje. 

Hyundai Pony Coupe powróci po 49 latach

To właśnie dlatego Hyundai poprosił Giorgetto Giugiaro, który w 1974 dopiero stał na progu swojej kariery, o odbudowanie Pony Coupe. Giorgetto Giugiaro pracę wykona wraz ze swoim synem Fabrizio. Samochód ma być gotowy w przyszłym roku. Oczywiście nowy pojazd nie będzie identyczny z prototypem z lat 70. ale będzie jego współczesną interpretacją.

Hyundai Pony okazał się dużym sukcesem, powstało kilka generacji tego modelu, a jego produkcja zakończyła się dopiero w 1990 roku. Natomiast linie Pony Coupe możemy odnaleźć nie tylko w samochodach Hyundaia. Giorgetto Giugiaro przyznał, że wyglądem Pony Coupe inspirował się podczas projektowania DeLoreana DMC 12, który trafił na rynek w 1983 roku i niedługo później został jednym z głównych bohaterów słynnych filmów "Powrót do przyszłości".

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hyundai Pony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy