Zwalniają pracowników i jeszcze za to płacą. Pensja z góry za dwa lata

Już ponad pół tysiąca osób zgłosiło chęć skorzystania z programu dobrowolnych odejść w fabryce FCA Powertrain w Bielsku Białej. Przypominamy, że w lutym szefostwo zakładu informowało o konieczności redukcji etatów o co najmniej 300 osób.

Ponad 500 pracowników fabryki FCA Powertrain w Bielsku-Białej chce skorzystać z programu dobrowolnych odejść
Ponad 500 pracowników fabryki FCA Powertrain w Bielsku-Białej chce skorzystać z programu dobrowolnych odejśćmateriały prasowe

Jak informuje NSZZ Solidarność, obecnie chęć skorzystania z programu dobrowolnych odejść wyraziło już 530 pracowników - to wynik znacznie przekraczający plany pracodawcy. Powodem tak dużego zainteresowania załogi mają być korzystne warunki wynegocjowane przez związkowców.

Co najmniej 300 osób straci pracę w FCA Powertrain. To przez działania Komisji Europejskiej?

Obecnie załoga bielskiej fabryki liczy około 800 osób.

W wyniku wprowadzenia przez Komisję Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych nastąpił spadek zamówień na silniki, czego konsekwencją jest konieczność zakończenia przez FCA Powertrain Poland produkcji silników TwinAir oraz ograniczenie produkcji silników GSE i SDE
- informował w początki roku zarząd fabryki.

Chodzi oczywiście o przyjęty ostatecznie w Brukseli pomysł rezygnacji z możliwości rejestrowania w krajach UE nowych samochodów spalinowych po roku 2035. W efekcie producenci pojazdów inwestują dziś znaczne kwoty w rozwój technologii napędu elektrycznego zarzucając prace nad kolejnymi generacjami spalinowych jednostek napędowych.

Dwuletnia pensja dla chętnych do odejścia z FCA Powertrain w Bielsku-Białej

Wynegocjowane przez NSZZ Solidarność porozumienie przewiduje dwa - zaś wliczając rozwiązania dla pracowników w wieku przedemerytalnym, nawet trzy - scenariusze dobrowolnych odejść z bielskiego zakładu. Osoby, które zechcą kontynuować pracę w innych spółkach motoryzacyjnych koncernu Stellantis w Tychach lub Gliwicach otrzymają od 12 do 14 miesięcznych wynagrodzeń, by "wesprzeć ich w zmianie miejsca zatrudnienia". Ostateczna wysokość odprawy zależy od wysługi lat konkretnego pracownika.

Osoby godzące się na całkowite rozstanie z koncernem - w zależności od stażu pracy - otrzymają od FCA Powertrain odprawę w wysokości od 8 do nawet 24 miesięcznych wynagrodzeń.

Interesująco prezentuje się oferta przygotowana dla pracowników, którzy w latach 2023-2026 uzyskają uprawnienia emerytalne. Większość z nich zaczynała swoją przygodę z zakładem, gdy ten był częścią Fiat Auto Poland, a niektórzy pamiętają jeszcze czasy bielskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych.

Osoby, które nabywają uprawnień emerytalnych w roku 2023 otrzymać mogą od pracodawcy równowartość 13 miesięcznych wynagrodzeń. Aż na 24 miesięczne wynagrodzenia liczyć mogą pracownicy, którzy nabiorą uprawnień emerytalnych w roku 2026.

W FCA Powertrain podwyżka przed odprawą

Warto dodać, że dzięki staraniom NSZZ Solidarność załoga fabryki FCA Powertrain - w tym osoby objęte programem dobrowolnych odejść - otrzymały w styczniu podwyżkę w wysokości 388 zł. Kolejna podwyżka w identycznej kwocie ma zostać przyznana pracownikom w maju.

Jak informuje Wanda Stróżyk, szefowa "Solidarności" w spółkach Fiata, najwięcej osób chce skorzystać z propozycji definitywnego odejścia z firmy.

W tej chwili pracodawca szykuje powiadomienia dla wybranych osób. Pierwsze odejścia zaczną się w maju, a największa grupa rozstanie się z FCA w czerwcu tego roku
- tłumaczy Wanda Stróżyk z NSZZ Solidarność.

***

SCT w Krakowie w sądzie. Najważniejsze nowości salonu w Szanghaju. Moto Flesz odc. 87
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas