Zmiany w przewozach na aplikację. 50 tys. zł kary za niewłaściwego kierowcę

​Wygląda na to, że rząd na poważnie zamierza zająć się kwestią bezpieczeństwa kobiet podróżujących samochodami zamawianymi przez aplikację. Głównie chodzi o możliwość lepszej weryfikacji tożsamości i uprawnień kierowców, co będzie możliwe dzięki zmianom przepisów.

W ostatnich miesiącach w mediach było głośno o przypadkach molestowania kobiet wracających w nocy z imprez przez kierowców wykonujących przewozy zamawiane przez aplikacje. W efekcie pod koniec października w Warszawie zorganizowano dużą akcję wymierzoną w kierowców. 

Skontrolowano 189 kierowców. 12 z nich to przestępcy

Wzięli w niej udział funkcjonariusze Wydziału dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Zaangażowani byli również funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Kierowcy pojazdów świadczących przewóz osób poddawani byli szczegółowej kontroli drogowej obejmującej m.in. posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość środków odurzających w organizmie.

Podczas akcji funkcjonariusze wylegitymowali łącznie 189 osób oraz skontrolowali 177 pojazdów. Za popełnione przestępstwa zatrzymano 12 kierowców z firm oferujących transport na aplikację m.in. za posługiwanie się fałszywymi prawami jazdy, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów czy też posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa (fałszywego prawa jazdy lub paszportu).

Reklama

Wystawiono mandaty karne oraz sporządzono 11 wniosków o ukaranie za prowadzenie pojazdu bez stosownych uprawnień.

Bolt może stracić licencję

Pokłosiem tej akcji jest postępowanie o cofnięcie licencji pośrednika jednej z firm ze względu na zlecanie realizacji usług przedsiębiorcom, którzy nie mieli licencji na przewóz osób. Media donoszą, że chodzi o Bolta.

Będzie zmiana przepisów. Kierowcy nie będą anonimowi

Ale to nie wszystko. Rząd pracuje również nad nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z projektem, obowiązkiem przedsiębiorców (firm organizujących przejazdy, jak Bolt czy Uber) będzie poszerzona weryfikacja tożsamości kierowców świadczących przewóz. Firma będzie miała również obowiązek weryfikacji złożonych dokumentów, zobowiązując pracownika do osobistego stawiennictwa i wykonania zdjęcia, umożliwiającego ustalenie wizerunku jego twarzy oraz odwzorowania cyfrowego okazanych dokumentów.

Więcej praw, ale i obowiązków dla firm pośredniczących

Ustawa uprawni również firmy do weryfikowania, czy kierowca faktycznie wykonujący przewóz jest osobą, za którą się podaje podczas świadczenia usługi przewozu.
Nowa regulacja zezwoli również przedsiębiorcom pośredniczącym w przewozach przetwarzanie danych kierowców wykonujących przewozy (w tym zdjęć) oraz możliwość wymiany danych z innymi przedsiębiorcami świadczącymi usługi przewozu.

Jeśli przedsiębiorcy nie dopełnią obowiązku weryfikacji kierowcy, grozić im będzie kara finansowa w wysokości 10 tys. zł lub 50 tys., jeśli firma - mimo upomnień - nie zastosuje się do przepisów.

Projekt zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów w listopadzie. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu trzech miesięcy od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bolt | uber | przewóz osób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy