Wjechała autem na tory mimo opuszczających się zapór. Wiozła czworo dzieci. Mandat: 3 tysiące złotych!

Mandatem w wysokości 3 tys. zł została ukarana kobieta, która w Młodowie koło Piwnicznej-Zdroju wjechała na przejazd kolejowy mimo opuszczających się zapór. 46-latka wiozła autem czwórkę swoich dzieci.

Do zdarzenia doszło 27 stycznia. Jak wyjaśniła policja, kobieta chciała zdążyć przed pociągiem i zignorowała podstawowe zasady bezpieczeństwa - wjechała na przejazd mimo tego, że opuszczały się zapory. 

W efekcie doprowadziła do wyrwania zaczepów szlabanu oraz uszkodziła swoje auto Acura. Samochodem wiozła czwórkę swoich dzieci. 46-latka została ukarana mandatem karnym w wysokości 3 tys. zł, a policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy?

Reklama

Każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. 

Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, nierzadko mogących uratować życie.

  • Żółta naklejka PLK - Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.

  • Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.

  • Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!

  • Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.

  • Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.

  • Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.

  • Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg.

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczeństwo | przejazd kolejowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy