Wjechał na chodnik i zamordował 6 osób. Będzie apelacja

Sąd Apelacyjny w Szczecinie zajmie się odwołaniami obu stron od wyroku w sprawie Mateusza S., skazanego na 12,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie), w którym zginęło sześć osób.

Mężczyzna zabił sześć osób, w tym dziecko. Dostał za to 12,5 roku więzienia
Mężczyzna zabił sześć osób, w tym dziecko. Dostał za to 12,5 roku więzieniaRobert StachnikReporter

Obrońca wniósł o wymierzenie S. łagodniejszej kary, a prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych żądają kary surowszej, przyjmując, że oskarżony sprowadził katastrofę w ruchy lądowym w sposób umyślny - poinformował w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Przy przyjęciu takiej kwalifikacji prawnej możliwe byłoby wymierzenie kary 15 lat więzienia.

Jak dodał rzecznik, akta sprawy nieprawomocnie skazanego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie w październiku ub.r. Mateusza S. za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym zostały przesłane do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Termin sprawy wyznaczono na 9 kwietnia - poinformował rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin.

Mężczyzna w Nowy Rok 2014 r. wjechał w Kamieniu Pomorskim autem ma chodnik i potrącił grupę osób, zabijając sześć z nich - pięcioro dorosłych oraz dziecko - i raniąc kolejne dwie.

Uzasadniając wyrok sąd pierwszej instancji podkreślał, że mężczyzna prowadząc samochód umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa przez to, że był w stanie nietrzeźwości (miał 2,15 promila alkoholu we krwi) oraz po użyciu substancji psychotropowych (marihuana i amfetamina), a także nie miał okularów leczniczych. S. jechał z prędkością 80 km/godz., przekraczając dozwoloną prędkość o co najmniej 30 kilometrów na godzinę, w wyniku czego doprowadził do zjechania jego auta na chodnik, i tracąc nad pojazdem kontrolę, uderzył w pieszych.

Sąd uznał jednak, że dowody nie wskazały, aby S. w umyślny sposób spowodował katastrofę w ruchu lądowym. Wcześniej prokurator domagał się, aby S. odpowiadał za umyślne spowodowanie katastrofy i wnioskował o 15 lat więzienia.

Gdyby S. miał świadomość skutków spowodowanej przez siebie katastrofy, to wówczas byłoby to przestępstwo zabójstwa, a samochód byłby traktowany jako narzędzie zbrodni.; w sprawie dowodów przekonujących, że tak było, nie ma - podkreślał sąd.

Ostatecznie sąd wymierzył karę łączną 12,5 roku więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dopiero po 10 latach odbytej kary S. będzie mógł ubiegać się o warunkowe wyjście na wolność.

Z wyroku niezadowolone były rodziny ofiar, uznając go za zbyt łagodny.

W Nowy Rok 2014 r. kierowany przez Mateusza S. samochód wypadł z drogi i wjechał w grupę ludzi. Zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko. Dwoje kolejnych dzieci trafiło do szpitala; chłopiec, który w wypadku stracił rodziców, był w stanie ciężkim i wymagał opieki na oddziale intensywnej terapii, stan zdrowia dziewczynki był lepszy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas