Reklama

Wielkie zmiany w przepisach. Zarejestrujesz "anglika"!

Wszystko wskazuje na to, że już od 1 stycznia w Polsce będzie można rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie, czyli tzw. "angliki".

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało właśnie projekt nowelizacji dwóch rozporządzeń - w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych.

Reklama

Jak informuje "Rzeczpospolita", nowe przepisy, które trafiły do uzgodnień międzyresortowych, mają zacząć obowiązywać już z początkiem przyszłego roku.

Nie obejdzie się jednak bez przeróbek. Chociaż nie będzie już konieczności przekładania kierownicy, właściciel samochodu sprowadzonego z Anglii będzie musiał dostosować do ruchu prawostronnego przednie światła i lampy przeciwmgłowe. By zarejestrować auto w Polsce trzeba też będzie wyposażyć je w prędkościomierz wyskalowany w km/h.

Co ważne, samochody, które posiadają ważne badania techniczne (np. angielski MOT) nie będą musiały przechodzić pełnego badania technicznego. Przed zarejestrowaniem diagnosta sprawdzi jednak światła i prędkościomierz. By uniemożliwić sprowadzanie samochodów wycofanych z ruchu, do zarejestrowania pojazdu niezbędny będzie komplet dokumentów rejestracyjnych pojazdu z kraju jego pochodzenia.

Przypominamy, że zmiana przepisów to efekt wydanego w marcu bieżącego roku wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który orzekł że wprowadzając zakaz rejestracji tzw. "anglików" Polska złamała europejskie prawo.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje