Wiele niedociągnięć w sprawie starych pojazdów

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji.

...by demontaż i recykling starych pojazdów przebiegał w sposób przyjazny dla środowiska
...by demontaż i recykling starych pojazdów przebiegał w sposób przyjazny dla środowiskapoboczem.pl

KE ma zastrzeżenia do wdrożenia w Polsce wymaganego systemu składowania i recyklingu starych pojazdów, w tym części samochodów. Chodzi o dyrektywę unijną z 2000 roku, która ma zapewnić, by demontaż i recykling starych pojazdów przebiegał w sposób przyjazny dla środowiska.

Jak poinformowano w czwartkowym komunikacie, w 2009 roku Komisja Europejska wskazała na wiele niedociągnięć w polskim prawodawstwie w tej dziedzinie i wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przepisów. Polska rozwiązała część tych problemów, ale w 2012 roku KE wysłała upomnienie, wzywając Polskę do usunięcia pozostałych uchybień.

Według Komisji Polska zapowiedziała usunięcie większości wytkniętych jej uchybień w nowych przepisach w 2013 roku. "Jednak nie pojawiła się kolejna nowelizacja" - informuje KE. Wyjaśnia, że polskie prawodawstwo nadal nie rozwiązuje pewnych problemów, w tym przede wszystkim nie uwzględnia obowiązku składowania zużytych części, czyli takich, które nie mogą być ponownie wykorzystane, a zatem muszą być poddane recyklingowi. Dyskryminuje się także pojazdy, które nie są zarejestrowane w Polsce.

"Pilnie pracujemy nad usunięciem niezgodności. 12 sierpnia 2014 r. przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt nowelizacji odpowiednich przepisów był rozpatrywany przez Radę Ministrów, RM odroczyła rozpatrzenie projektu i zobowiązała MŚ do przedstawienia dodatkowych informacji. Kolejny przewidywany termin rozpatrzenia projektu przez RM to 28 października 2014 r." - poinformował rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas