W samochodzie będziesz miał stały dostęp do internetu
Business Insider Intelligence prognozuje, że 75 proc. samochodów wyprodukowanych w 2020 r. będzie podłączonych do szerokopasmowego internetu - ponad 92 miliony pojazdów w skali globalnej - co otworzy nowe segmenty rynku dla branży motoryzacyjnej i technologicznej.
Według raportu segment samochodów dysponujących stałym połączeniem z siecią rośnie o 45 proc. rocznie - ponad 10 razy szybciej niż cała branża motoryzacyjna. Analitycy studzą jednak nadmierny optymizm - spośród 220 milionów takich pojazdów, które będą poruszać się po drogach w 2020 r. jedynie 88 milionów będzie aktywnie korzystać z wielu usług sieciowych. Szacuje się, że zyski producentów oprogramowania i urządzeń dla tych pojazdów osiągną w 2020 r. 152 miliardy dolarów.
Obecnie samochody ze stałym dostępem do internetu są ciągle jeszcze lokowane w kategorii produktów premium, pozostając poza zasięgiem większości konsumentów. Ponadto większość kierowców nie jest dziś świadomych udogodnień, jakie oferuje podłączony samochód. Analitycy przewidują jednak, że zmieni się to wraz z upowszechnieniem się tej technologii, na co będzie mieć wpływ przede wszystkim spadek jej kosztów - tak jak do tej pory działo się z ABS czy klimatyzacją.
Samochody z dostępem do internetu można dziś podzielić na dwie kategorie - modele, które mają fabrycznie zamontowany taki system oraz pojazdy wyposażane w przenośne routery instalowane już po zakupie samochodu przez klienta. Przyszłość stanowią rozwiązania fabryczne - będą one lepiej zintegrowane z innymi systemami informatycznymi samochodu. Pozwoli to m.in. na przesyłanie danych diagnostycznych prosto do producenta i zdalną aktualizację oprogramowania pojazdu, zapewniając jednocześnie standardową rozrywkę w oparciu o jego systemy audio i wideo.
Segment podłączonych samochodów (ang. connected cars) wpisuje się w dwa istotne trendy rozwoju technologii - Internet rzeczy (ang. Internet of Things) i inteligentne urządzenia (ang. smart devices). Pierwszy z nich opisuje tworzącą się obecnie globalną sieć różnego typu przedmiotów i urządzeń wyposażonych w systemy łączności, co pozwala im na wymianę danych między sobą. Inteligentne urządzenia są podstawowymi elementami takiej sieci - dzięki szeregowi czujników mogą zbierać i przesyłać dane dotyczące otoczenia, ale także tego, jak same funkcjonują.