Tysiące kierowców muszą udać się do urzędu. Mają czas do końca września

W związku ze zmianą przepisów, 30 września upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz kart parkingowych niemal 400 tys. Polaków. Muszą czym prędzej zgłosić się do urzędu.

To wynik aktualizacji przepisów, które obowiązują od ubiegłego roku. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności z 19 grudnia 2023 wpłynęła na okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Zgodnie z nowymi ustaleniami, orzeczenia, które zachowały ważność na podstawie ustawy z 9 marca 2023 roku, albo straciły ważność po 5 sierpnia 2023 roku i przed 30 września 2024 roku, zachowują ją tylko do 30 września 2024 roku. Daty te odnoszą się również do kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych wydawanych na podstawie ww. orzeczeń. 

Reklama

Według danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, sprawa dotyczy niemal 400 tysięcy osób. By uzyskać nowe orzeczenie, muszą one czym prędzej zgłosić się do urzędów. 

Problem z uzyskaniem karty parkingowej

Niestety, im bliżej granicznej daty, tym więcej wpływa wniosków, a to oznacza wydłużony czas oczekiwania i ryzyko sytuacji, w której uprawnieni, z powodów formalnych, stracą prawo do świadczeń i uprawnień. 

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Zmiana przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadzona na wniosek Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pozwala na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Osoby, które nie uzyskają nowego orzeczenia do 30 września tego roku, zachowają prawa do świadczeń i uprawnień, o ile do tego czasu złożą wniosek o wydanie nowego orzeczenia. Przedłużenie będzie obowiązywało maksymalnie do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność.

Po otrzymaniu wniosku, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Zaświadczenie wydane przez przewodniczącego powiatowego zespołu potwierdza złożenie wniosku w terminie ważności poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności i określa maksymalny, wydłużony termin ważności dotychczasowego orzeczenia.

Jak przedłużyć ważność karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej

Rozwiązanie przygotowane przez ministerstwo wydłużyło też ważność przyznanych kart parkingowych. Zgodnie z zasadą "maksymalnie do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność", osoby, których orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność do 30 września, po złożeniu wniosku przed tym terminem, będą mogły korzystać z przyznanych kart do 31 marca 2025 r. Wnioski można składać w odpowiednich urzędach miast i gmin. Warto sprawdzić dokładne procedury i wymagane dokumenty na stronach internetowych lokalnych urzędów lub bezpośrednio kontaktując się z nimi. Przygotowując się do złożenia wniosku, warto upewnić się, że posiada się wszystkie niezbędne dokumenty, w tym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, dokumenty medyczne oraz formularze wniosków dostępne w urzędach. 

Jaki mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Kierowcy chcący korzystać z miejsc dla niepełnosprawnych, muszą pamiętać, że liczy się nie tylko sama karta parkingowa, ale także jej ważność. Posiadanie nieważnej karty traktowane jest surowej, niż jej brak:

  • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 800 zł i 6 punktów karnych
  • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych i posługiwanie się kartą parkingową w sposób nieuprawniony - 1200 zł i 6 punktów karnych
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niepełnosprawni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy