Transporty humanitarne wyłączone z płatności e-TOLL i posiadania zezwoleń
Oprac.: Karol Biela
Aby przyśpieszyć transporty humanitarne do Ukrainy Główny Inspektorat Transportu Drogowego uprościł procedury dla transportów organizowanych przez Ambasadę Ukrainy w Polsce. GITD wydało też tysiące dodatkowych zezwoleń na przejazdy tranzytowe przez Polskę dla ukraińskich przewoźników.
Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, inspektorzy i pracownicy ITD codziennie angażują się w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom, którzy przez działania wojenne zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
- Pomagamy w wielu obszarach, zarówno przy organizacji pomocy humanitarnej, zbiórkach darów, organizacji ich transportów, a także wspieramy kierowców zawodowych z Ukrainy, jak i tych, którzy przewożą osoby uciekające z terenów objętych wojną. Dziękuję pracownikom i inspektorom Inspekcji za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc okazaną wojennym uchodźcom - podkreślił Alvin Gajadhur.
Szef GITD wskazał, że w związku z tym, że z różnych regionów Europy płynie pomoc humanitarna dla Ukrainy Główny Inspektorat Transportu Drogowego, aby przyśpieszyć dostawy, uprościł procedury dla transportów pomocy humanitarnej organizowanych przez Ambasadę Ukrainy w Polsce.
- Transporty z pomocą humanitarną realizowane przez wskazanych przez ambasadę przewoźników, są sukcesywnie zwalniane z obowiązku uzyskania zezwolenia na przewozy w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, wykonywane na terytorium Polski oraz na trasie przez Polskę do Ukrainy - tłumaczył.
Transporty humanitarne zwolnione z opłaty e-TOLL
- Inspekcja jest przez całą dobę w kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz służbami granicznymi i reaguje natychmiast po wpłynięciu informacji o kolejnych transportach humanitarnych, wydając decyzje zwalniające z obowiązku uzyskania zezwolenia - zaznaczył Główny Inspektor Transportu Drogowego.
- Transporty z pomocą humanitarną, po ich wcześniejszym zgłoszeniu do Ministerstwa Infrastruktury, są zwalniane z opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. W GITD przez całą dobę pracuje specjalny zespół Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej, który na bieżąco aktualizuje bazę transportów humanitarnych, zwolnionych z opłaty w systemie e-TOLL. Aktualizowana stale lista jest podstawą do odstąpienia od czynności kontrolnych wobec transportów humanitarnych w zakresie opłaty elektronicznej - przekazał szef GITD.
GITD pomaga wrócić zawodowym kierowcom z Ukrainy do ojczyzny
Ponadto Główny Inspektorat Transportu Drogowego zareagował natychmiast po uzyskaniu informacji, że ukraińskie pojazdy ciężarowe powracające z państw nadbałtyckich (Estonii, Litwy i Łotwy) do Ukrainy, ze względu na prowadzone działania wojenne, nie mogły bezpiecznie przejechać przez terytorium Białorusi i konieczna była zmiana trasy przejazdu.
- Ukraińscy przewoźnicy nie dysponowali właściwymi zezwoleniami zagranicznymi na przejazdy tranzytowe przez Polskę. W uzgodnieniu z Ministerstwem Infrastruktury, w ciągu kilku pierwszych godzin od wybuchu wojny w Ukrainie, GITD wydało tysiąc dodatkowych zezwoleń. Inspektorzy pracujący w terenie, ze względu na nadzwyczajną sytuację, której przewoźnicy nie mogli przewidzieć, pomagają kierowcom w przejazdach przez Polskę - zapewnił Alvin Gajadhur.
Szef GITD poinformował też, że na liberalne podejście w trakcie ewentualnych czynności kontrolnych, mogą liczyć kierowcy autobusów, wykorzystywanych do przewozu mieszkańców Ukrainy, w tym dzieci.
- Ze względu na czas oczekiwania na przekroczenie granicy, stosowane mogą być odstępstwa dotyczące czasu prowadzenia pojazdu - powiedział.
- Odstępstwa dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy, są stosowane również w innych uzasadnionych przypadkach - dodał Główny Inspektor Transportu Drogowego.
***