Szwecja. Opłata za wjazd do miasta także dla Polaków

Podatek za wjazd do centralnych dzielnic Sztokholmu i Goeteborga od piątku pobierany jest także od samochodów zarejestrowanych za granicą, w tym w Polsce. Dotychczas opłatę płacili wyłącznie Szwedzi.

  Według Mikaela Anderssona ze szwedzkiego Zarządu ds. Transportu, "rachunek za przekroczenie elektronicznej bramki, która odczytuje numer rejestracyjny pojazdu, będzie wysyłany za granicę na adres właściciela pojazdu". W tym celu urząd nawiązał współpracę z wyspecjalizowaną firmą.    Wysokość opłaty uzależniona jest od pory dnia i roku. Najdroższy jest wjazd do miasta w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, bezpłatny m.in. w niedzielę oraz święta. Maksymalna kwota podatku za jeden dzień, niezależnie od liczby przejazdów, to 60 koron (6,3 euro).  

Reklama

 Podatek za wjazd do Sztokholmu wprowadzono w 2007 roku w wyniku referendum, a w 2013 roku w Goeteborgu. Opłata ma ograniczyć ruch samochodowy w mieście.  

 Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na rozwój infrastruktury drogowej. W Sztokholmie mają sfinansować rozbudowę metra. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy