Rząd znów zajmował się VAT-em od samochodów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w VAT, zgodnie z którym od samochodów osobowych wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Wyjaśniono, że podstawę do wprowadzenia zmian stanowi przyznana Polsce 17 grudnia 2013 r. derogacja, dotycząca stosowania ograniczeń w odliczaniu podatku VAT od nabywanych samochodów.

"Celem proponowanych zmian jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania podatku VAT w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywanych do celów mieszanych, tj. działalności gospodarczej i prywatnej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Służby prasowe rządu wyjaśniły, że samochody takie można wykorzystywać jednocześnie do celów służbowych i prywatnych, w związku z czym trudno określić zakres ich użytkowania do celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zdaniem resortu finansów, który zaproponował zmiany, brak prostych zasad odliczania VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami, które mogą być wykorzystywane także do celów prywatnych lub zasad opodatkowania takiego użytkowania - sprzyja nadużyciom w rozliczaniu VAT. Wskazano, że chodzi o nieuzasadnione jego odliczanie lub uchylanie się od opodatkowania, wynikające z niewłaściwego prowadzenia dokumentacji podatkowej.

"Projektowana ustawa wprowadza ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy innych wydatków eksploatacyjnych), dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, wykorzystywanych zarówno do celów gospodarczych i prywatnych" - poinformowano.

W projekcie przyjęto, że każdy taki pojazd (ze względu na swoje cechy), służy co do zasady użytkowi mieszanemu, a zatem wszystkie wydatki z nim związane będą podlegać odliczeniu w 50 proc., z pewnymi wyjątkami. Założono, że pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

"Zaproponowana konstrukcja ograniczenia do 50 proc. odliczenia podatku do pojazdów wykorzystywanych do użytku mieszanego - powiązana jest z wyłączeniem konieczności opodatkowania ich użytku prywatnego (chodzi o to, że opodatkowanie to skalkulowano w przyjętym ograniczeniu odliczenia)" - napisano w komunikacie.

Wskazane, że rozwiązanie to - połączone z ryczałtowym ograniczeniem odliczenia podatku - zapewni przedsiębiorcom bardzo proste zasady odliczania VAT naliczonego od wszystkich wydatków związanych z pojazdami, bez konieczności prowadzenia szczegółowych, i przez to czasochłonnych ewidencji do celów opodatkowania użytku prywatnego.

Zgodnie z informacjami z CIR, aby zapewnić prawidłowe stosowanie proponowanych zasad rozliczania VAT od samochodów, wprowadzono odpowiedni system zabezpieczający. Dokonanie pełnego odliczenia podatku VAT od pojazdów przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej będzie wiązało się z koniecznością złożenia informacji o tych pojazdach oraz prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu.

"Zarówno informacja, jak i ewidencja będą podlegały weryfikacji przez organy skarbowe. W przypadku niezłożenia takiej informacji lub złożenia informacji niezgodnej ze stanem faktycznym, podatnikowi będzie przysługiwało tylko prawo do ograniczonego odliczenia" - zaznaczono.

Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych regulacji, które mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Wejście w życie proponowanych zmian będzie wiązało się z ubytkiem dochodów budżetowych z VAT - w stosunku do 2013 r. - o 939 mln zł w 2014 r., 1 mld 376 mln zł w 2015 r.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasła zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się, co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas