Rusza nowe przejście graniczne z Ukrainą. Pierwsze odprawy już jutro

Od poniedziałku, 13 lutego, uruchomiona zostanie odprawa wybranych pojazdów w miejscu powstającego przejścia granicznego z Ukrainą Malhowice-Niżankowice w powiecie przemyskim.

13 lutego uruchomiona zostanie odprawa na przejściu Malhowice-Niżankowice / fot. Straż Graniczna
13 lutego uruchomiona zostanie odprawa na przejściu Malhowice-Niżankowice / fot. Straż Graniczna 

Aktualnie na granicy Polski i Ukrainy znajduje się czternaście przejść granicznych. Osiem z nich to przejścia drogowe, a sześć - kolejowe. Kierowcy mogą przekraczać granicę na przejściach:

  • Budomierz-Hruszów
  • Dołhobyczów-Uhrynów
  • Dorohusk-Jagodzin
  • Hrebenne-Rawa Ruska
  • Korczowa-Krakowiec
  • Krościenko-Smolnica
  • Medyka-Szeginie
  • Zosin-Uściług

Od lat planowana jest budowa kolejnych przejść, które ułatwią przemieszczanie się mieszkańcom obu krajów, a także turystów, szczególnie gdy Ukraina stanie się kolejnym krajem członkowskim Unii Europejskiej.

Nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice

Bieszczadzki oddział Straży Granicznej wydał komunikat o planowanym częściowym otwarciu przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach-Niżankowicach. Prace na tym obiekcie wciąż trwają, ale 13 lutego o godzinie 7 rano uruchomiona zostanie odprawa pojazdów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 7,5 tony. Odprawie będą mogły zostać poddane wyłącznie pojazdy przemieszczające się bez ładunku.

Uruchomienie odprawy w Malhowicach to kolejne rozwiązanie usprawniające przekraczanie granicy, które pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na odprawy. Aktualnie według danych Krajowej Administracji Skarbowej, czas oczekiwania na rozpoczęcie odprawy dla samochodów ciężarowych może wynieść nawet 5 (przejście Korczowa-Krakowiec) do 10 godzin (Dorohusk-Jagodzin).

Odprawy graniczne na nowym przejściu będą prowadzone całodobowo na obydwu kierunkach w oparciu o tymczasową infrastrukturę zlokalizowaną zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Jak poinformowano w komunikacie, możliwość przekraczania granicy w tym miejscu nie obejmuje pustych, nieoczyszczonych cystern, przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Budowa przejścia granicznego ma się zakończyć jeszcze w tym roku, a jego pełne otwarcie zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 r.

***

Moto Flesz - odc. 77. Jeep Avenger już w produkcji, niemieckie korki, Ford wraca do Formuły 1Marek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas