Nowe tablice rejestracyjne. Wiesz, co się zmieniło?

Od 11 lipca urzędy w całym kraju mogą już wydawać tablice rejestracyjne wyprodukowane według nowego wzoru. Na pierwszy rzut oka nowe ”blachy” nie różnią się od poprzednich, ale to tylko pozory. W rzeczywistości mówić można nawet o pewnej rewolucji!

Wbrew pozorom, nowy wzór nie ma nic wspólnego z przyjętym niedawno przez sejm pakietem deregulacyjnym zakładającym nowe ułatwienia dla zmotoryzowanych. Zapowiadana w nowych przepisach rezygnacja z nalepek legalizacyjnych dotyczy bowiem nie tablic, a jedynie największej z nich - z numerem rejestracyjnym - naklejanej na przedniej szybie. Dzięki temu nie trzeba już będzie udawać się do urzędu po nową naklejkę, w przypadku wymiany szyby czołowej.

Na nowych tablicach również znajdziemy miejsce na naklejany hologram - stanowi on bowiem istotną przeszkodę na drodze do podrobienia rejestracji. Teraz pojawiły się też inne.

Reklama

Po raz pierwszy w historii tablice rejestracyjne otrzymały właśnie zabezpieczenie wykonane techniką grawerowania laserowego. Grawer obejmuje m.in. miejsce na nalepkę legalizacyjną, numer certyfikatu producenta oraz - trudny do podrobienia - wizerunek orła w koronie odnoszący się do godła narodowego.

Nie oznacza to jednak, że rejestrując auto otrzymać musimy tablice wykonane według najnowszego wzoru. Dotychczasowe tablice, oraz ich wtórniki "posiadane przez organ rejestrujący przed dniem wejścia w życie nowych przepisów" mają być wydawane do wyczerpania zapasów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy