Niesamowicie szybki Elemental Rp1

Pierwszy model nowego producenta, stworzony do wykręcania jak najlepszych czasów na torze

Elemental Rp1
Elemental Rp1Informacja prasowa (moto)

Elemental to firma, o której właściwie nikt nie słyszał, ale działa ona już od ośmiu lat. Tworzą ją byli inżynierowie McLarena i designerzy Forda, co samo w sobie jest więcej, niż dobrą rekomendacją. Efektem ich wieloletniej pracy jest model Rp1.

Elemental Rp1

Elemental Rp1 
Elemental Rp1 
Elemental Rp1 
Elemental Rp1 
Elemental Rp1 
Elemental Rp1 

Zgodnie z tym, co sugeruje wygląd auta, jest to pojazd co prawda dopuszczony do ruchu ulicznego, ale stworzony do jazdy po torze. Chce więc powalczyć z takimi uznanymi "bolidami", jak Ariel Atom, Caterham czy też KTM X-Bow.

Elemental Rp1 zbudowany jest wokół monokoku z kompozytów i aluminium, a panele nadwozia wykonane są z włókna węglowego. Producent przewiduje jednak możliwość zastosowania włókna szklanego, aby obniżyć koszty produkcji.

Ważący mniej, niż 600 kg Rp1 napędzany jest silnikiem 2.0 EcoBoost pochodzącym ze stajni Forda. Został on wzmocniony przez firmę Elemental do 280 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi teraz 440 Nm. Docelowo dostępny będzie również 1-litrowy EcoBoost o mocy w przedziale 160-180 KM.

Wyposażony w mocniejszą jednostkę napędową Rp1 rozpędza się obecnie do 100 km/h w zaledwie 3,1 s, a producent zapowiada, że zamierza wprowadzić jeszcze trochę poprawek, które mają umożliwić zejście poniżej 3 s.

Elemental Rp1Informacja prasowa (moto)

O świetne prowadzenie ma dbać zawieszenie z pełną możliwością regulacji. Właściciel będzie mógł dostosować jego twardość oraz prześwit, zależnie od swoich potrzeb. Oprócz tego auto ma generować bardzo duży docisk (200 kg przy 160 km/h), co jest w dużej mierze zasługą sporych rozmiarów dyfuzorów umieszczonych z tyłu i z przodu.

Elemental Rp1Informacja prasowa (moto)

Produkcja Elementala Rp1 rozpocznie się w październiku, a pierwsi klienci otrzymają swoje egzemplarze na początku przyszłego roku. Brak póki co informacji na temat cen, ale mówi się o kwotach rzędu 60 tysięcy funtów, czyli około 345 tysięcy złotych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas