Nie trzeba kupować samochodu, by nim jeździć

64% Polaków jest gotowych zrezygnować z posiadania samochodu na rzecz wynajmu długoterminowego.

Kupować czy wynająć?
Kupować czy wynająć?Informacja prasowa (moto)

Tak wynika z raportu "Droga przed nami: Przyszłość mobilności", przygotowanego przez Avis Budget Group.

Do rezygnacji z własnego pojazdu i wyboru auta z wypożyczalni najbardziej przekonuje Polaków wysoka dostępność samochodu, atrakcyjna cena wynajmu, całodobowa obsługa klienta i serwis w pakiecie. Mniej niż 1/3 (31%) respondentów przewiduje, że za 10 lat zakup auta na własność pozostanie najpopularniejszą formą korzystania z czterech kółek.

Kluczowym czynnikiem, który decyduje o tym, że konsumenci uważają ofertę wynajmu długoterminowego za atrakcyjną jest wysoka dostępność samochodu, co wskazało w badaniu 83% osób. Kierowcy nie chcą płacić więcej za usługę wynajmu niż za użytkowanie własnego auta - aspekt finansowy wymieniło 59% badanych. Z kolei na pakiecie obsługi serwisowej zależy blisko 45% Polaków. Niemal równie popularnym czynnikiem, bo wskazanym przez 40% respondentów, była obsługa klienta w systemie 24/7, co oznacza, że wynajmujący chce korzystać ze wsparcia personelu wypożyczalni o każdej porze.

- Obserwujemy rosnące zainteresowanie wynajmem długoterminowym samochodu. Takie rozwiązanie jest bardziej korzystne finansowo niż posiadanie własnego auta. Kierowca oszczędza na zakupie pojazdu, unika wielu kosztów eksploatacyjnych, a serwis jest w całości po stronie wypożyczalni - stwierdza Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Centralną. - Miłośników motoryzacji do usługi wynajmu długoterminowego zachęca też możliwość częstszej wymiany samochodu niż w przypadku zakupu własnego auta. Dzięki temu mogą czerpać radość z jazdy nowszym samochodem ­- podkreśla.

- Grupa właścicieli samochód w Polsce jest wciąż bardzo duża - 83% badanych posiada własne auto. Z drugiej jednak strony jedynie 31% ankietowanych przewiduje, że w perspektywie dekady taka forma własności pozostanie najpopularniejsza. W opinii pozostałych, przyszłość zdominują alternatywne formy korzystania z samochodu jako usługi - dodaje Martin Gruber.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas