Naklejka z rybą na samochodzie. Po co niektórzy kierowcy ją naklejają?

Niektórzy kierowcy umieszczają na swoich samochodach naklejki, które pełnią funkcję ozdobną. Jednak często zdarza się, że chcą w ten sposób zamanifestować poglądy lub zainteresowania.

Na polskich drogach możemy spotkać wielu kierowców, którzy przyozdobili swój samochód jakimś symbolem lub żartobliwą naklejką. Dostępność wielu wzorów pozwala spersonalizować auto, które jest w zasadzie jeżdżącą wizytówką poglądów właściciela.

Najpopularniejsze naklejki na samochód

Wśród najpopularniejszych naklejek znajdziemy m.in. pacyfę, tęczę, symbol Polski Walczącej czy "Dziecko w aucie". Jednak w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się symbol ryby składający się  z dwóch zagiętych linii stykających się z jednej strony i przecinających z drugiej.

Reklama

Ten prosty symbol pojawia się na samochodach należących do chrześcijan, którzy chcą poinformować innych uczestników ruchu o swoim wyznaniu. Warto pamiętać, że taka naklejka nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z wyznawcami kościoła rzymsko-katolickiego.

Naklejka z rybą na samochodzie - co oznacza

Znak ryby nawiązuje do symbolu Jezusa Chrystusa z początków chrześcijaństwa. Prześladowani chrześcijanie przyjęli symbol ryby jako swój znak rozpoznawczy, a znak krzyża powiązany z wiarą katolicką pojawił się dopiero w IV wieku, symbolizując dla chrześcijan pamięć o śmierci i ukrzyżowaniu.

Znak ryby jest mocno związany z chrztem, czyli początkiem życia, a także witalnością i pokarmem chrześcijan. Co ciekawe, naklejanie tego symbolu rozpowszechniło się w protestanckich Niemczech. Chrześcijanie naklejają symbol ryby na samochód, żeby manifestować, że nie wstydzą się swojej religii.

W Polsce symbol ryby kojarzy się bardzo mocno z Polami Lednickimi, gdzie zamontowano ogromną konstrukcję w kształcie ryby. Odbywają się tam regularne spotkania młodzieży oraz inne uroczystości religijne.

Jak usunąć naklejkę z karoserii samochodu?

Jeśli kupiliśmy używany samochód z naklejką na karoserii lub po prostu chcemy się jej pozbyć, najprostszym sposobem jest wysoka temperatura. Możemy pozostawić samochód na słońcu lub wspomóc się suszarką do włosów, a następnie delikatnie podważyć naklejkę.

Nie polecamy używania do tego celu ostrych narzędzi, nożyków lub skrobaczek, ponieważ na karoserii mogą pozostać ślady. Pozostałości po kleju najlepiej usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub WD-40.

Przeczytaj też, co dzieje się z cenami paliw. Benzyna nigdy nie była tak droga:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naklejka | samochody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy