MSWiA wystosowało apel do kierowców. "Nie czekajcie do ostatniej chwili"

Lepiej późno niż wcale - chciałoby się rzec. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaapelowało do kierowców, by nie czekali do ostatniej chwili z wymianą opon na zimowe. Przypomniało przy tym ważną zasadę.

Opony zimowe. Kiedy wymienić opony

Jak obliczyć średnią dobową temperaturę? Wystarczy dodać do siebie wartość najwyższej temperatury w ciągu dnia i najniższej w ciągu nocy, a wynik podzielić przez 2. Jeśli uzyskany rezultat będzie mniejszy niż 7, będzie to oznaczać, że z wymianą opon na zimowe nie można dłużej zwlekać.

Na oblodzonej jezdni podczas jazdy z prędkością 33 km/h droga hamowania na oponach zimowych jest krótsza o 11 metrów w porównaniu z oponami letnimi. Natomiast na ośnieżonej drodze przy prędkości 48 km/h samochód na oponach zimowych zahamuje o 31 metrów wcześniej niż auto na letnim ogumieniu. Oznacza to, że dzięki zimówkom droga hamowania skraca się o połowę.

Reklama

Wymiana opon. Jaka grubość bieżnika

Wymiana opon powinna być poprzedzona kontrolą stanu bieżnika, czyli zewnętrznej warstwy ogumienia, która styka się z drogą. W miarę pokonywania kolejnych kilometrów element ten ulega starciu i stopniowo będzie zrównywał się z głębszymi warstwami gumy. To z kolei może doprowadzić zmniejszenia przyczepności opony i niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Polskie prawo mówi jasno - opona nie nadaje się do użytku, jeśli głębokość bieżnika wynosi mniej niż 1,6 milimetra. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to wartość graniczna, do której lepiej nie dochodzić. Z reguły uważa się, że opony są już za stare, gdy ich bieżnik jest płytszy niż 4 milimetry.

Najprostszą metodą na zmierzenie grubości bieżnika jest wsunięcie w rowek opony monety o nominale 5 zł. Szara obwódka dookoła orzełka ma zawsze szerokość 4 mm. Jeżeli zostaje ona całkowicie zakryta przez bieżnik, możemy być spokojni.

Czy trzeba wymieniać opony na zimowe

Czy w Polsce istnieje nakaz wymiany opon na zimowe? Nie. Policjant nie może wystawić mandatu kierowcy, który zimą korzysta z letnich opon. Istotna jest wspomniana grubość bieżnika - za jego nadmiarowe zużycie możemy zostać ukarani mandatem, a nawet stracić dowód rejestracyjny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony | opony zimowe | wymiana opon | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy