Liczymy oszczędności

Przestrzeganie czterech zasad może zdecydować o radykalnym obniżeniu zużycia paliwa i kosztów jego zakupu.

Kliknij
KliknijINTERIA.PL

Wyliczenie przeprowadziliśmy dla suzuki vitary z benzynowym silnikiem i zakładanego przebiegu 2 tys. km/miesiąc.

Właściwe ciśnienie w oponach

Niskie ciśnienie podnosi spalanie o 0,6 l/100 km. Dodatkowy, miesięczny koszt do zaoszczędzenia - 54 zł/miesiąc.

Dobry stan techniczny auta

Brudny filtr powietrza to wzrost zużycia paliwa o 0,2 l/100 km. Z czystym można zaoszczędzić do 18 zł/miesiąc.

Klimatyzacja

Klimatyzacja podnosi spalanie o 0,3 do 0,8 l/100 km zależnie od silnika i potrzebnej wydajności. Jeśli wyłączymy ją, gdy nie jest konieczna (skracając czas pracy o 1/2), oszczędność wyniesie ok. 27 zł/miesiąc.

Bagażnik dachowy

Przewożenie rowerów na dachu podnosi spalanie o ponad litr na 100 km. Sam bagażnik, bez boksu czy sprzętu podwyższy zużycie paliwa o ok. 0,5 l/100 km. Jego demontaż, gdy nie jest potrzebny pozwala zaoszczędzić ok. 18 zł/miesiąc. Łączna oszczędność - około 1,3 l/100 km, czyli około 120 zł/miesiąc. Dodatkowe czynniki mające wpływ na zużycie paliwa

Włączona sprężarka klimatyzacji pobiera z silnika ok. 2 KM mocy. Im bardziej chcemy chłodzić, tym większa moc będzie konieczna (i więcej paliwa spali silnik). Nie zależy ona natomiast od obrotów silnika i jego pojemności. Na pokonanie oporu powietrza przy prędkości 100 km/h auto potrzebuje dwa razy więcej mocy niż na przezwyciężenie wszystkich pozostałych oporów. Aerodynamika pogarsza się proporcjonalnie do kwadratu prędkości.

Warto wiedzieć

Podczas testu wzięliśmy poprawkę na różnicę w "odbijaniu pistoletu" dystrybutora. Dlatego nalewaliśmy paliwo przy tym samym stanowisku i zawsze do momentu, w którym lustro paliwa pokazało się we wlewie. Przy obliczaniu zużycia paliwa własnego auta warto zwrócić na to uwagę. Wpływ na zużycie paliwa mogą mieć nawet takie szczegóły, jak uchylone okna, które powodują zaburzenie strugi powietrza wokół pojazdu i wzrost oporów aerodynamicznych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas