Koszty używania samochodu. Dlaczego są ważniejsze niż sama cena auta?

Materiał promocyjny

Dla wielu kierowców głównym kryterium przy zakupie samochodu jest cena auta. To duży błąd. Równie ważne, a czasem nawet ważniejsze, są koszty eksploatacji i przewidywana utrata wartości. Podpowiadamy, jak znaleźć auto, które zaskoczy wyłącznie pozytywnie.

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem, jest wartość rezydualna modelu
Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem, jest wartość rezydualna modelu123RF/PICSEL

Nie tylko cena

Chęć posiadania wymarzonego modelu auta potrafi spędzać sen z powiek. Trudno w takiej sytuacji zachować zdrowy rozsądek. Mimo wszystko warto podjąć się chłodnej kalkulacji, ile faktycznie będzie nas kosztował dany samochód, z uwzględnieniem nie tylko kwoty zakupu, ale też jego utrzymania Po takim wyliczeniu może się okazać, że nie jest to odpowiedni moment na spełnianie marzeń. Taka kalkulacja jest pomocna, szczególnie jeśli bazujemy na długo zbieranej kwocie lub planujemy wziąć kredyt na zakup. Co wziąć pod uwagę, by wydatki nas nie zaskoczyły?

Koszty zakupu i użytkowania

Zacznijmy od sprawdzenia, ile wybrany model spala, by podliczyć wydatki na paliwo. Skorzystajmy także z kalkulatora OC/AC, by ustalić, jaką stawkę zapłacimy ubezpieczycielowi.

Jej wysokość, jak wiadomo, uzależniona jest od wartości samochodu, a także kilku innych czynników, np. marki auta.

Do zakupu doliczmy koszty związane z rejestracją samochodu oraz podatek PCC (wynosi 2 proc. od wartości rynkowej pojazdu), który mamy obowiązek zapłacić, gdy kupujemy samochód używany o wartości wyższej niż 1000 zł. Jeśli nie zdecydujemy się na ogumienie całoroczne, prędzej czy później będziemy musieli również dokupić drugi komplet opon.

Koszty serwisowania auta

A co z serwisem i przeglądami? Trudno w 100 proc. sprawdzić stan auta, kiedy decydujemy się na używany model. Jeśli sami nie jesteśmy specjalistami w zakresie mechaniki samochodowej warto poprosić sprzedającego o możliwość sprawdzenia go w zaufanym warsztacie. Zakup samochodu w ciemno jest obarczony bardzo dużym ryzykiem. Oczywiście może się okazać, że wyszukaliśmy perełkę, ale przeważnie niska cena auta oznacza problemy.

Warto więc korzystać z usług sprawdzonych dostawców, takich jak platforma Automarket.pl, będąca częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Znajdziemy tam szeroki wybór samochodów nowych, gotowych do odbioru i używanych ze sprawdzonym stanem technicznym. Dodatkowo możemy liczyć na gwarancję i pakiet usług rozszerzonych obejmujący serwis, wymianę i przechowywanie opon oraz ubezpieczenie. Auta z oferty Automarket.pl są dostępne z różnymi formami finansowania, takimi jak pożyczka leasingowa, wynajem długoterminowy czy leasing. Poza tym platforma umożliwia dopasowanie wysokości wkładu własnego, który może wynosić nawet 0 proc. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na elastyczny wynajem długoterminowy, możemy liczyć na stałe raty i opcję wcześniejszego zakończenia zawartej umowy bez dodatkowych płat.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wybranego modelu, warto sprawdzić, jakie są jego najczęstsze usterki i ile kosztuje ich naprawa.

Pamiętajmy, że serwisowanie samochodów marek premium jest droższe niż pozostałych, również poza ASO. Warto także rozeznać się, ile kosztują części zamienne. Z drugiej strony im lepsze auto, tym rzadziej powinno wymagać wizyty u mechanika - przynajmniej w teorii. Zanim więc podpiszemy umowę, sprawdźmy możliwie najwięcej dostępnych informacji lub wybierzmy ofertę z dostępnym pakietem serwisowym i gwarancją, dzięki którym zapewnimy sobie spokój już na etapie poszukiwań.

Utrata wartości

Już w momencie zakupu należy myśleć o przyszłej sprzedaży. Zazwyczaj każde auto już od pierwszych dni użytkowania traci na wartości. Zdarzają się oczywiście wspaniałe inwestycje lub wyjątkowe sytuacje na rynku kiedy samochody z upływem lat nie tracą, a z czasem nawet zyskują na wartości. Jeśli jednak nie zamierzamy kupić auta jako lokaty kapitału, a zwykły samochód do codziennego użytku, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wartość rezydualną.

Przeważnie najszybciej na wartość tracą modele francuskich i włoskich producentów. Auta japońskie (np. marek Toyota czy Honda) i niemieckie (takie jak BMW lub Volkswagen) tanieją wolniej. Może się zatem okazać, że kupując droższy samochód, w ostatecznym rozrachunku stracimy mniej, niż decydując się na ten tańszy. Prognozowana cena odsprzedaży ustalana jest m.in. na podstawie: popytu na konkretny model, pojemności oraz rodzaju silnika, rodzaju nadwozia, wersji wyposażenia, wad fabrycznych.

materiały promocyjne

Jak ochronić się przed utratą wartości auta? Istnieje jeden skuteczny sposób, jakim jest decyzja o rezygnacji z zakupu samochodu na własność. Decyzja o wyborze wynajmu długoterminowego będzie najlepszym zabezpieczeniem przed utratą wartości samochodu. Po zakończeniu umowy oddamy dotychczasowe auto a kwotę miesięcznej raty będziemy mogli przeznaczyć na korzystanie z nowego modelu.

Co składa się na koszt samochodu?

Na koszt auta składa się znacznie więcej parametrów niż cena w salonie czy ogłoszeniu. Tylko sporządzając szczegółową kalkulację, jesteśmy w stanie stwierdzić, ile tak naprawdę będzie nas kosztował dany model i czy faktycznie nas na niego stać. Oczywiście warto spełniać marzenia, ale w pogoni za nimi nie warto wpędzać się w długi.

Szukając odpowiedniego samochodu, warto pomyśleć o bezpieczeństwie finansowym. Do rozwiązań, które pomogą o nie zadbać, należy oferta leasingu i wynajmu gotowych do odbioru aut nowych oraz wyselekcjonowanych i sprawdzonych modeli używanych na stronie platformy Automarket.pl.

Materiał promocyjny

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas