Kiedy można odholować auto na koszt właściciela?
Polskie miasta od dłuższego czasu mierzą się z problemem porzuconych przez właścicieli aut. W pierwszej połowie 2021 roku tylko ze stołecznych ulic usuniętych zostało 1395 pojazdów uznanych za wraki.
Czynności strażników z Referatu ds. Pojazdów dotyczące tzw. wraków pozostawionych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, podejmowane są na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. W przypadku gdy pojazd jest zlokalizowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, prowadzenie czynności w związku z art. 50a jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.
Funkcjonariusze podczas codziennego patrolowania stolicy lokalizują miejsca, w których znajdują się porzucone pojazdy. Przyjmują też zgłoszenia od mieszkańców. Od początku stycznia do końca czerwca wpłynęło 311 takich zgłoszeń. Najwięcej dotyczyło terenu: Bemowa, Pragi Południe i Woli. Aktywność warszawiaków wynika między innymi z większej świadomości ekologicznej. Mieszkańcy zwracają uwagę zarówno na estetykę miasta, jak i na środowisko, któremu szkodzą porzucone auta, zwłaszcza te, z których wyciekają płyny eksploatacyjne - co wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem.
Łącznie ciągu w pierwszych sześciu miesięcy tego roku strażnicy z Referatu ds. Pojazdów zrealizowali blisko 4 tysiące czynności. Działania podjęte przez nich doprowadziły do usunięcia z ulic stolicy pojazdów uznanych za wraki: spalonych, zdekompletowanych, porośniętych roślinnością, wrośniętych w ziemię, skorodowanych, z wyciekającymi płynami itp. Po interwencjach strażników 477 z nich usunęli właściciele. Pozostałe zostały odholowane na specjalne parkingi strzeżone na koszt właścicieli.
***