KE odblokowała pieniądze na budowę polskich dróg

Wypłaty funduszy UE na polskie projekty drogowe zostały odblokowane - poinformowała w środę polskich dziennikarzy rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według Komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców.

Komisja zapowiedziała też, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to ok. 4 mld euro. KE domagała się też wzmocnienia kontroli projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA.

"Dzisiaj Komisja Europejska podjęła decyzję o odblokowaniu płatności na rzecz projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. (...) Polskie władze dostarczyły Komisji wystarczającą dokumentację i podjęły niezbędne kroki, aby Komisja mogła uruchomić płatności" - powiedziała Wheeler dziennikarzom.

Jak jednak zastrzegła, nie wszystkie płatności zostaną odblokowane. "Co bardzo ważne, w przypadku trzech projektów, które ciągle są przedmiotem postępowań karnych, polskie władze zdecydowały się o wycofaniu wniosków o płatności. To oznacza, że będą one wstrzymane do czasu wyjaśnienia" - podkreśliła rzeczniczka. Nie uściśliła, o jaką kwotę chodzi.

Jak dodała, KE z zadowoleniem przyjmuje konstruktywne podejście polskich władz w ostatnich tygodniach w tej sprawie, co pozwoliło na rozstrzygnięcie sprawy w ciągu 3 miesięcy, co jest wyjątkowo krótkim terminem w tego typu sprawach.

"Komisja Europejska przyjęła argumenty i wyjaśnienia przedstawione przez MRR i odblokowała płatności na projekty drogowe. Tym samym zakończyło to standardową procedurę KE, zastosowaną do tej pory w ponad 190 przypadkach w całej UE" - napisał w komunikacie polski resort rozwoju regionalnego.

Jak zapewniło ministerstwo, KE była regularnie informowana od 2010 r. o prowadzonym przez prokuraturę śledztwie w sprawie domniemanej zmowy cenowej przy trzech przetargach na realizację projektów drogowych. "Działanie polskich organów ścigania potwierdziło skuteczność polskiego systemu zarządzania i kontroli wdrażania środków unijnych" - podsumowało MRR.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas