Kamper może być biurem. Można go kupować na firmę i odliczyć podatek
Europejski rynek karawaningu już od pewnego czasu notuje dynamiczne wzrosty, zarówno w liczbie rejestrowanych nowych pojazdów, jak i używanych, sprowadzanych z zagranicy. Coraz częściej zdarzają się także zakupy kamperów w roli mobilnego biura. Jak się bowiem okazuje - taki pojazd można "wrzucić" w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
W ostatnich latach można zauważyć bardzo dynamiczny rozwój karawaningu w Europie. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na zakup kampera, nie tylko w roli praktycznego środka dojazdu na wakacje, ale także jako mobilnego biura. Jak pokazał czas pandemii koronawirusa, takie rozwiązanie okazuje się wygodne i umożliwia łatwe wykonywanie podróży służbowych.
Kamper jako biuro? To możliwe
Przedsiębiorcy decydujący się na zakup kampera, niestety często natrafiają na problemy dotyczące nie do końca jasnych przepisów, a konkretnie interpretacji podatkowej w przypadku zakupu takiego auta na firmę. Chodzi tu głównie o ograniczenia dotyczące wydatków związanych z pojazdami innymi niż samochody osobowe, a także interpretacją w kwestii przeznaczenia takiego pojazdu. Jak jednak udowodniła pewna pani komornik - wyczyn taki jest najbardziej możliwy.
Jak poinformowały branżowe serwisy - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w interpretacji, że wydatek poniesiony na zakup kampera oraz związane z nim koszty eksploatacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Fiskus zgodził się z argumentacją
Powyższa odpowiedź stanowiła część uzasadnienia interpretacji podatkowej wystawionej na wniosek pani komornik, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Kobieta zwróciła uwagę, że jej praca nierzadko polega na przeprowadzaniu czynności poza siedzibą kancelarii, a obsługiwani przez nią dłużnicy są rozlokowani po niemal całej Polsce. Posiadanie kampera jako mobilnego biura ułatwiłoby jej pracę i bezpośrednio przełożyło się na uzyskane dochody.
Fiskus zgodził się z tą argumentacją i zezwolił na zakup kampera w ramach działalności gospodarczej. Jego zdaniem poniesione w ten sposób koszty zachowują związek przyczynowo-skutkowy i mają one znaczenie w przypadku osiągnięcia oraz zachowania źródła przychodów.
Warto jednak pamiętać, że wspomniana wyżej interpretacja dotyczywyłącznie konkretnego przykładu i w przypadku innych sytuacji może ona brzmieć zupełnie inaczej. Wciąż jednak wydaje się być dobrą informacją dla przedsiębiorców planujących pracę z praktycznego kampera.
***