Już jest druga stacja tankowania wodoru w Polsce. Gdzie zatankujemy?

We wrześniu informowaliśmy o uroczystym otwarciu pierwszej stacji tankowania wodoru w Polsce, należącej do Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK. Zlokalizowana jest ona w Warszawie i już za kilka dni nie będzie jedynym miejscem, gdzie będzie można zatankować samochody wodorowe. Druga stacja tankowania wodoru powstała w Rybniku, który zainwestował we flotę autobusów wodorowych NESO.

Pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce, należąca do Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK, została otwarta we wrześniu w Warszawie
Pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce, należąca do Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK, została otwarta we wrześniu w WarszawieWojciech OlkuśnikEast News

Druga w Polsce stacja tankowania wodoru

W Rybniku (Śląskie) powstała druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na najbliższy poniedziałek - poinformował rybnicki samorząd. Znajduje się ona przy ulicy Budowlanych 6, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej. To teren dzierżawiony od miasta przez spółkę PAK-PCE Stacje H2, należącą do Grupy Polsat Plus oraz ZE PAK. Dostarczany do stacji wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych, a więc będzie to tzw. zielony wodór.

Rybnik inwestuje w wodorowe autobusy

W marcu tego roku samorząd Rybnika podpisał umowę z firmą PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy na dostawę 20 zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi autobusów NESO, które zaczęły kursować w październiku. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w ogrzewanie wodne, wykorzystujące ciepło z układu chłodzenia układu napędowego lub pompy ciepła. Każdy autobus mieści co najmniej 86 osób, z czego 32 na miejscach siedzących.

Na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem Rybnik otrzymał 45,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To jedno z pięciu najwyższych w Polsce dofinansowań przyznanych przez Fundusz w konkursie "Zielony Transport Publiczny".

W kwietniu rybnicki samorząd złożył wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych autobusów wodorowych w ramach trzeciej fazy tego programu. Dotacja może pokryć całość kosztów kwalifikowanych, tj. 48 mln zł. Jeżeli miasto dostanie wnioskowane środki, będzie musiało zapłacić jedynie podatek VAT, który później odzyska. Wniosek dotyczy zakupu 14 autobusów, w tym jedenastu 12-metrowych i trzech 18-metrowych. Jeżeli samorząd pozyska pieniądze, autobusy trafią do miasta na przełomie lat 2024 i 2025.