Fiat 126p za 5100 dolarów!

USA to przedziwny kraj. Niedawno na internetowej giełdzie w Stanach Zjednoczonych prywatny użytkownik sprzedał Fiata 126p z 1976 roku za 5100 dolarów! "Malucha" reklamowano jako unikatowy pojazd kolekcjonerski, jeden z trzech takich modeli zarejestrowanych w USA.  

article cover
INTERIA.PL

Aukcja rozpoczęła się od kwoty 500 dolarów, a osiem osób prześcigało się, żeby nabyć leciwego "maluszka". Ostatecznie cena auta zatrzymała się na 5100 USD - chyba rekordowej kwocie za 27-letniego polskiego fiata.

Sprzedawca aukcyjnego "malucha" sprowadził samochód do Stanów przed dwoma laty i prezentował go na różnego rodzaju pokazach i imprezach motoryzacyjnych, jako niewątpliwą ciekawostkę. Auto wciąż jest na chodzie, a po amerykańskiej ziemi przejechało zaledwie kilkadziesiąt mil, gdyż głównie transportowano je na lawetach, aby czasem nic się w nim nie zniszczyło.

Z opisu samochodu na stronach internetowych dowiedzieć się można, że jest to następca modeli 500 i 600, który początkowo produkowany był we Włoszech, a następnie w Polsce. Równocześnie sprzedawca przestrzegał kupujących, że "maluch" nigdy nie był oficjalnie importowany do USA, nie posiada tam stacji serwisowych, a części zamienne występują niezwykle rzadko. Aukcyjny model przeszedł dość obszerny remont - otrzymał fabrycznie nowy silnik, hamulce, opony, felgi, zawieszenie, a z 1976 roku pozostały praktycznie tylko blachy nadwozia i wyposażenie wnętrza.

Sprzedawca informuje również, że półroczne ubezpieczenie jego pojazdu wynosi 40 dolarów. Wymiary nadwozia to 54 cale szerokości, 53 cale wysokości i 10 stóp długości. Bagażnik znajduje się z przodu a silnik z tyłu. Samochód można tankować 92-oktanową benzyną z dodatkiem zastępującym właściwości smarne ołowiu.

Sprzedawca służy też radą innym zainteresowanym sprowadzeniem do USA pojazdów tego typu. Okazuje się bowiem, że nie jest to bardzo trudne, gdyż auta starsze od 25 lat uznawane są tam za zabytki techniki, a tym samym ulgowo traktowane przez departament transportu i agencje ochrony środowiska.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas