Czy wolno wybić szybę w samochodzie, gdy wewnątrz jest dziecko?

​Kilka dni temu w Szczecinie zmarło zamknięte w samochodzie dziecko, które matka zapomniała odwieźć do żłobka. Dziecko pozostawiono na 8 godzin, ale już kilkanaście minut zamknięcia w pozostawionym w upale samochodzie może być zagrożeniem życia. Co zrobić, jeśli sami zauważymy, że ktoś zostawił dziecko w aucie, a sam np. poszedł na zakupy?

Rodzice czasem zostawiają w aucie małe dzieci, nie chcąc przerywać ich drzemki. To bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Im mniejsze jest dziecko, tym bardziej zagrożone jest przegrzaniem. Dorosły człowiek ma lepiej rozwinięte mechanizmy adaptacyjne, jego organizm zawiera więcej wody, którą w takiej sytuacji może wypocić. Natomiast u dzieci bardzo szybko następuje odwodnienie i przegrzanie, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia organów wewnętrznych.

Brak płaczu nic nie znaczy

Małe dzieci również bardzo szybko tracą siły i przestają płakać. Dlatego nie można dać się zwieźć, że dziecko siedzi w foteliku i nie płacze. Jeśli widzimy, że dziecko zamknięte w samochodzie jest spocone, należy natychmiast reagować. Zacząć trzeba na pewno od wykonania telefonu na nr 112. To uruchomi służby ratunkowe.

Reklama

Jak wybić szybę w aucie, gdy wewnątrz jest dziecko?

Jeśli zdarzenie ma miejsce np. na parkingu centrum handlowego, warto powiadomić ochronę, wówczas przez głośniki można wezwać rodziców dziecko. Ale jeśli sytuacja się pogarsza, można samemu uwolnić dziecko z samochodu. Jedynym wyjściem jest wówczas rozbicie szyby - najlepiej przedniej i po przeciwnej stronie niż znajduje się dziecko. Po wybiciu szyby otwieramy drzwi i przez nie wyjmujemy dziecko. Dzięki temu nie zostanie ono narażone na zranienie odłamkami szkła.

Czy za wybicie szyby w samochodzie grożą konsekwencje?

Policjanci podkreślają, że za wybicie szyby w takiej sytuacji nie poniesiemy żadnej konsekwencji. W przepisach zapisano to tak:

Po wydobyciu dziecka z samochodu należy sprawdzić jego stan. Jeśli jest w stanie samodzielnie pić, należy podać mu chłodne płyny, można również robić zimne okłady. Zawsze należy wezwać na miejsce ratowników, którzy sprawdzą jego stan, ocenią czy nie dostało np. udaru.

Psa też wolno i należy ratować

Warto dodać, że akcję ratowania, z rozbiciem szyby włącznie, można podjąć nie tylko wówczas, gdy w samochodzie zamknięte jest dziecko, ale również zwierzę, np. pies.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziecko w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy