"Chrzczone" paliwo w Polsce. Problem jest poważny?
Inspekcja Handlowa i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikowały właśnie nowy raport dotyczący jakości paliw na polskich stacjach benzynowych.
Na zlecenie UOKiK - w okresie od 18 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku - inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 1048 punktów dystrybucji paliw płynnych (stacji benzynowych, stacji LPG i hurtowni paliw).
Kierowców ucieszy fakt, że nieprawidłowości stwierdzono zaledwie w 24 przypadkach. Oznacza to, że paliwo gorszej jakości, niż wymagają tego obowiązujące normy, sprzedawane było jedynie na 2,3 proc. stacji! W porównaniu do kontroli przeprowadzonej w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku - jakość oferowanego polskim kierowcom paliwa wzrosła niemal dwukrotnie!
Na 473 skontrolowane próbki oleju napędowego norm nie spełniało zaledwie 11. Jeszcze lepiej było z najpopularniejszą w Polsce benzyną bezołowiową 95. Z 382 skontrolowanych próbek w normach nie mieściło się jedynie 6. Oznacza to, że inspektorzy zakwestionowali zaledwie 1,6 proc. próbek benzyny i 2,3 proc. próbek oleju napędowego.
Paliwem, którego jakość najczęściej odbiega od określonych przepisami norm - niezmiennie - pozostaje gaz płynny LPG. Z 221 przebadanych próbek wymogów nie spełniało 7. Oznacza to, że skala nieprawidłowości sięga 3,2 proc.
Poprawiająca się jakość paliw to dobra wiadomość zwłaszcza dla właścicieli aut z silnikami wysokoprężnymi. Najnowszy raport Inspekcji Handlowej potwierdza, że korzystanie z dużych, sieciowych stacji paliw daje gwarancję wysokiej jakości. Zaledwie jedna z 937 skontrolowanych próbek, której jakość zakwestionowali inspektorzy, pochodziła od tego typu dostawcy (Stacja PKN Orlen w Garwolinie, na której norm jakościowych nie spełniała próbka benzyny 95).
Pozostałe ze stwierdzonych nieprawidłowości dotyczyły licznych stacji prywatnych oraz tych zlokalizowanych przy centrach handlowych (np. Carrefour w Olsztynie).
Pełny raport - wraz z interaktywną mapą stacji oferujących "chrzczone" paliwo - znajdziecie na stronach internetowych Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów.