Ceny paliw. Dobre, a nawet bardzo dobre wieści dla kierowców

Ceny paliw będą w lipcu spadać. Ile zapłacimy za benzynę, za ile zatankujemy diesla, a ile trzeba szykować podczas uzupełniania butli z gazem LPG?

Z najnowszej analizy e-petrol.pl płynie kilka dobrych wiadomości. Czytamy w niej, że polskie rafinerie przez cały tydzień sukcesywnie obniżały ceny dla odbiorców hurtowych. Polscy producenci - PKN Orlen oraz Grupa Lotos od ubiegłej soboty aż pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw. 

W efekcie korekt cenowych średnia cena benzyny bezołowiowej w hurcie wynosi dziś 6959,20 zł netto za 1000 litrów - to o ponad 75 zł taniej niż przed tygodniem. Nieco bardziej potaniał olej napędowy, którego średnia cena spadła o 101 zł na metrze sześciennym, aktualnie w hurcie paliwo to jest zbliżone cenowo do popularnej benzyny, dziś jego średnia cena wynosi średnio w rafineriach 6973,60 zł.

Reklama

Ceny paliw na stacjach benzynowych w lipcu

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce, przeprowadzonej przez e-petrol.pl w pierwszej połowie tego tygodnia wynika, że średnie ceny na stacjach uległy wyraźnej zmianie spadkowej, która objęła wszystkie gatunki paliw. W tym tygodniu korekta cen dla paliw podstawowych wyniosła 8-15 gr na litrze. Średni wydatek za litr benzyny w tym tygodniu wynosił 7,74 zł i dokładnie tyle samo kosztował litr oleju napędowego. Także cena LPG, która z każdym tygodniem nieznacznie spadała, tak też zachowywała się w ostatnich dniach - średnio w Polsce LPG kosztowało przeciętnie 3,45 zł/l.

Ceny paliw na stacjach, które e-petrol aktualizował 6 lipca, wyniosły:

  • cena benzyny Pb98 - 8,33 zł/l,
  • cena benzyny Pb95 - 7,74 zł/l,
  • cena diesla ON - 7,74 zł/l,
  • cena gazu LPG - 3,45 zł/l.

Analitycy e-petrol mają też dobre wieści dotyczące cen paliw w nadchodzącym tygodniu.

Prognoza dotycząca cen paliw w przyszłym tygodniu

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych. Jednak, co trzeba wyraźnie zaznaczyć, najprawdopodobniej będą to zmiany o charakterze zwyżkowym. W ich konsekwencji ceny benzyny oleju napędowego i opałowego mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt złotych.

Najpopularniejszą benzynę bezołowiową powinniśmy tankować średnio po 7,49-7,61 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą nieco więcej niż w przypadku benzyny, bo 7,52-7,64 zł/l. Tradycyjnie już najmniejsze wahania cen dotyczyć będą autogazu - w przyszłym tygodniu paliwo to będzie nadal tanieć i przeciętnie za litr tego paliwa będzie się płacić 3,30-3,40 zł.

Prognozy cen paliw na najbliższy tydzień (11-17 lipca):

  • cena benzyny Pb98 - 8,12-8,28 zł/l,
  • cena benzyny Pb95 - 7,49-7,61 zł/l,
  • cena diesla ON - 7,52-7,64 zł/l,
  • cena gazu LPG - 3,30-3,40 zł/l.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | stacje benzynowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy