A czy dla ciebie jazda samochodem też jest stresująca?

Dojeżdżasz do pracy samochodem? Zastanów się, czy nie warto tego zmienić. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że jazda za kierownicą własnego auta to najbardziej stresujący sposób rozpoczęcia nowego dnia.

Badacze z University of East Anglia publikują na łamach czasopisma "Preventive Medicine" wyniki badań wskazujących, że spacer lub jazda na rowerze sprawiają, że w pracy czujemy się lepiej.
Brytyjczycy sugerują, że dla tych, którzy mają do pracy blisko, najlepszym sposobem rozpoczęcia dnia jest spacer, dla tych, którzy mieszkają nieco dalej - rower, a jeśli to niemożliwe, to w trzeciej kolejności komunikacja miejska.

Badania około 18 tysięcy osób pokazały, że każdy z tych trzech sposobów dotarcia do pracy jest lepszy od podróży za kółkiem, czujemy mniejszy stres, w pracy łatwiej potrafimy się skoncentrować, odczuwamy mniejszą presję. Co ciekawe, ankiety pokazały, że im dłużej jedziemy do pracy samochodem, tym gorzej się czujemy. Odwrotnie w przypadku spaceru. Im dłużej idziemy do pracy, tym czujemy się lepiej. Badania wskazały na pozytywny wpływ aktywności fizycznej w drodze do pracy na nasze samopoczucie, niezależny od korzystnych skutków, jakie ruch ma dla naszego stanu zdrowia.

Reklama

Co zaskakujące, komunikacja miejska także obniża poziom stresu, mimo że - jak się na pierwszy rzut oka wydaje - zakłócenia rozkładu jazdy i tłok w autobusie, czy pociągu, powinny grać nam na nerwach. Najwyraźniej jednak te problemy nie wpływają na nas tak, jak konieczność "własnoręcznego" przebijania się przez korki, a możliwości związane z podróżą komunikacją miejską, choćby okazja, by poczytać książkę, czy pomyśleć o niebieskich migdałach, mają działanie kojące nerwy.

Co ciekawe, opublikowane w lutym tego roku także brytyjskie wyniki badań - tej prawidłowości nie potwierdzały. Te obecne badania koncentrują się jednak na osobach, które stosunkowo niedawno zmieniły auto na rower, czy tenisówki. Być może właśnie świeży wciąż efekt zmiany sprawia, że deklarują lepsze samopoczucie. Tak czy inaczej, zdaniem badaczy z University of East Anglia, warto spróbować i samemu przekonać się, jak jest.

RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy