20 tys. za lewe "prawko". Policja już ich ma!

Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji ustalili i zatrzymali czterech członków grupy przestępczej, którzy oferowali przez internet pośrednictwo przy załatwianiu praw jazdy bez egzaminów. Śledczy ustalili już kilkadziesiąt takich przypadków z całej Polski.

article cover
Piotr JędzuraReporter

Policjanci wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili, że od pewnego czasu na różnych portalach internetowych, pojawiają się ogłoszenia o możliwości załatwienia prawa jazdy bez egzaminów. Ogłoszeniodawca podpisujący się jako Marcin Biernat, Michał Fleszak czy Szymon Gapiński powoływał się na swoje wpływy w urzędach właściwych do wydawania praw jazdy, jak również w policji oraz w sądach.

Zainteresowanym osobom wmawiał, że ma możliwość pośredniczenia w uzyskaniu prawa jazdy, bez konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów, a uzyskany w ten sposób dokument jest całkowicie legalny i można go odebrać we wskazanym urzędzie komunikacji. Chętnych na szybkie i bezstresowe załatwienie sprawy nie brakowało.

Śledczy w wyniku kilkumiesięcznej pracy ustalili kilkadziesiąt osób, z całej Polski, które szukając możliwości uzyskania prawa jazdy równych kategorii, odpowiedziały na te ogłoszenia. Jak się okazało, ludzie ci wpłacali na wskazany w ogłoszeniu rachunek bankowy różne sumy pieniędzy. Były to kwoty od 4 tys. do 20 tys. zł. Jedna z ofiar oszusta, przekazała w ten sposób sprawcy 70 tys. zł. Wysokość kwoty zależała od podatności danej osoby na manipulowanie przez przestępców.

Po dokonaniu wpłaty, jak można się domyślić, kontakt ze strony ogłoszeniodawcy się urywał. Oszukani z reguły nie zgłaszali przestępstwa organom ścigania. Policjanci ustalili, że za wyłudzeniami stoi rodzina pochodząca z województwa kujawsko-pomorskiego.

27 maja br. w Bydgoszczy, funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby, w tym jedną nieletnią, podejrzewane w tej sprawie. Byli to trzej bracia w wieku 27, 18 i 16 lat oraz 32-letnia żona jednego z nich. Przy zatrzymanych zabezpieczono dowody przestępstwa, potwierdzające ich udział w procederze. Ponadto przeprowadzono szereg przeszukań, w których trakcie ujawniono i zabezpieczono dokumentację związaną z postępowaniem, pieniądze i przedmioty pochodzące z przestępstwa, substancje odurzające i broń palną.

Wszystko na to wskazuje, że przestępcza rodzina za wyłudzone pieniądze postanowiła podnieść swoją stopę życiową. Zakupiono samochód, skuter wodny, luksusowy sprzęt domowy i modne ubrania. Sprawcy kupowali także wycieczki po Polsce i zagranicy. Śledczy zabezpieczyli mienie, które zostało zakupione przez podejrzanych. Troje dorosłych sprawców usłyszało zarzuty płatnej protekcji oraz prania pieniędzy. Materiały w sprawie nieletniego zostały przekazane do sądu rodzinnego.

Wobec kobiety oraz 18-latka zastosowano policyjny dozór natomiast 27-latek, który jak się okazało, organizował cały proceder, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Nieletni został objęty dozorem kuratora. W sprawie trwają dalsze czynności. Postępowanie jest wielowątkowe i rozwojowe.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas