Wy pytacie, ekspert odpowiada
W tym miejscu wyjaśniamy wam wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o autach. Wy pytacie, ekspert "Motoru" odpowiada.
Po czym poznać, że uszkodzona została uszczelka pod głowicą silnika?
Najczęściej z uszkodzeniem mamy do czynienia, gdy: przegrzewa się silnik (wskaźnik temperatury pokazuje ponad 90 stopni Celsjusza), przestaje działać ogrzewanie silnika lub działa zbyt intensywnie, twardnieją przewody rozprowadzające płyn chłodzący, dochodzi do rozszczelnienia układu chłodzenia i para wydostaje się na zewnątrz (czasem gwałtownie wylewa się cały gorący płyn).
W niektórych modelach objawem zużycia uszczelki może być kremowy, żółtawy nalot na korku wlewu oleju, ale trzeba zaznaczyć, że nie jest to żaden miarodajny wyznacznik.
Czemu podczas pracy wycieraczki nieprzyjemnie piszczą?
Powodem może być zużycie piór lub niskiej jakości guma, z jakich je wykonano. Jeśli wymiana na nowe nie pomaga, warto sprawdzić kąt przylegania wycieraczek do szyby. W niektórych stacjach ASO mechanicy mają specjalne przyrządy do regulacji kąta ustawienia wycieraczek.
Wpływ na jakość pracy wycieraczek ma także stan szyby przedniej - jeśli jest porysowana, wycieraczki mogą pracować głośno.
Czy strażnicy miejscy mają prawo zatrzymać kierowcę za łamanie przepisów drogowych?
Tak, ale nie wszystkich. Strażnicy są uprawnieni do zatrzymywania kierowców, którzy nie stosują się do zakazów: ruchu w obu kierunkach oraz zatrzymania i postoju.
Strażnik, mając podejrzenie, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, ma obowiązek wezwać patrol policji, a do czasu jego przybycia może uniemożliwić kierującemu oddalenie się. W przypadku zatrzymania straż miejska może skontrolować dokumenty kierowcy i pojazdu.
Które z nowych samochodów można uznać za najbezpieczniejsze?
Organizacja Euro NCAP, przeprowadzająca testy zderzeniowe, opublikowała listę aut, które w roku 2010 uzyskały najwyższe noty. Można więc powiedzieć, że te samochody są najbezpieczniejsze.
W kategorii supermini zwyciężyła Honda CR-Z. Wśród samochodów kompaktowych najlepsza okazała się Alfa Romeo Giulietta, a w grupie pojazdów klasy średniej wyższej - BMW serii 5. W gronie małych i kompaktowych minivanów wyróżniono Toyotę Verso, a wśród vanów - VW Sharana. Jeśli chodzi o kompaktowe SUV-y, najwyższe noty przyznano Kii Sportage.
Jak często powinno się wykonywać przegląd instalacji LPG?
Szczegółowe informacje znajdziemy w instrukcji obsługi instalacji. Serwis należy odwiedzać zazwyczaj co 10-15 tys. km. Podczas okresowego przeglądu mechanik sprawdza skład spalin i na podstawie tego reguluje instalację. Wymieniane są także filtry oraz sprawdzana jest szczelność newralgicznych połączeń w układzie zasilania LPG.
W przypadku współczesnych instalacji wtrysku sekwencyjnego, interwały między przeglądami mogą zostać wydłużone.
Praktycznie wszystkie nowe auta są oferowane ze światłami do jazdy dziennej. Czy to obowiązkowy element wyposażenia?
Od niedawna tak. Zgodnie z prawem unijnym, które weszło w życie 7 lutego, wszystkie nowe samochody osobowe muszą mieć światła do jazdy dziennej, które zapalają się automatycznie po uruchomieniu silnika. Większość producentów już wcześniej wprowadziło do produkcji modele wyposażone w tego rodzaju światła.
Jakich samochodów dotyczy sformułowanie "youngtimer"?
Youngtimery to samochody, którym nie należy się jeszcze miano zabytków, ale mają przynajmniej 15 lat i zasługują na utrzymanie w dobrym stanie ze względu na ciekawe rozwiązania konstrukcyjne lub niewielką liczbę zachowanych egzemplarzy.
Wprawdzie polskie prawo w żaden sposób nie definiuje youngtimera, jednak jeśli mamy kolekcję samochodów jednej marki, nawet taki pojazd można zarejestrować na tzw. żółte blachy. Do typowych i poszukiwanych już youngtimerów należą: Audi Quattro, najmocniejsze wersje BMW serii 3 E30, Volkswagen Corrado czy Toyota Celica ST16.
Dlaczego w Polsce buduje się asfaltowe autostrady, podczas gdy w Niemczech większość jest betonowa?
Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad autostrady betonowe mogą być eksploatowane przez 25-30 lat, natomiast te z asfaltu przez 20 lat. Sam koszt zbudowania kilometra drogi betonowej jest jednak o ok. 5-10 proc. wyższy niż kilometra asfaltowej.
Natomiast proces budowy w przypadku drogi asfaltowej jest szybszy, a prace mogą być prowadzone nawet w ujemnych temperaturach.
Co to jest mobilne centrum monitoringu używane przez policję?
To samochód wyposażony w kamery monitoringu, który parkując np. w pobliżu skrzyżowań, rejestruje wykroczenia, a informacje na ich temat przekazuje do stojącego kilkaset metrów dalej radiowozu. To jego załoga zatrzymuje kierowców za łamanie przepisów, a dowodami są nagrania. Mobilne centra monitoringu wykorzystywane są też do zabezpieczania imprez masowych.
Czy to prawda, że oddając auto na złom płaci się karę, jeśli nie waży odpowiednio dużo?
Tak. Jeśli masa auta jest mniejsza niż 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, to za każdy brakujący kilogram trzeba dopłacić do 10 zł. Chcąc zezłomować samochód (otrzymać zaświadczenie upoważniające do jego wyrejestrowania), trzeba przedstawić dowód rejestracyjny lub zaświadczenie z wydziału komunikacji potwierdzające dane auta, kartę pojazdu (jeśli była wydana), a właściciel musi przedłożyć dowód tożsamości.
Za złomowany pojazd zwykle otrzymuje się kilkaset złotych.