Reklama

Unia Europejska przekaże 70 milionów złotych na recykling baterii w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w kwocie 70 mln euro na rozwój technologii recyklingu baterii litowo-jonowych. Pieniądze wesprą budowę specjalnego zakładu na Śląsku.

 

Jak poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR - pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 wesprą budowę zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów samochodowych na Śląsku.

Rozwój transportu i nowe miejsca pracy

Celem projektu będzie także wsparcie badań nad rozwojem technologii odzyskiwania metali o strategicznym znaczeniu gospodarczym ze zużytych baterii litowo-jonowych, takich jak te stosowane w pojazdach elektrycznych oraz katalizatorów samochodowych. Należą do nich metale z grupy kobaltu, litu, niklu i platyny.

Ponadto, unijne środki bezpośrednio wpłyną na rozwój bezpiecznego transportu, sortowania i mechanicznej obróbki baterii.

Reklama

Oczekuje się, że projekt stworzy co najmniej 100 nowych bezpośrednich miejsc pracy i około 300 pośrednich. Pilotaż zostanie ukończony w 2023 r., a druga faza optymalizacji i rozwoju potrwa do 2027 r.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Unia Europesjka | recykling | samochody elektryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy