Toyota prezentuje T-HR3 – robota humanoidalnego trzeciej generacji

Robot T-HR3 Toyoty wykorzystuje system zdalnego manewrowania, za pośrednictwem którego odtwarza on ruchy człowieka. Zaawansowane moduły siłowników i system czujników umożliwiają intuicyjne i bezpieczne zdalne sterowanie robotem.

Robot T-HR3
Robot T-HR3 Informacja prasowa (moto)

Najnowszy robot T-HR3, zaprojektowany i zbudowany przez dział Partner Robot Division Toyoty, posłuży do badania nowych technologii, zarządzających fizycznymi interakcjami między robotami a ich otoczeniem. T-HR3 potrafi wspierać ludzi w różnych środowiskach, takich jak domy, zakłady lecznicze, place budowy, miejsca katastrof naturalnych, a nawet kosmos.

T-HR3 jest udoskonaloną, nowocześniejszą wersją znanych na całym świecie robotów Toyoty grających na instrumentach muzycznych, które służyły do testowania precyzji przegubów i wcześniej zaprogramowanych ruchów. Nowy robot jest sterowany w czasie rzeczywistym za pomocą Master Maneuvering System - układu czujników określających położenie dłoni, ramion i stóp operatora i umożliwiających odwzorowanie ich ruchów w czasie rzeczywistym przez kończyny robota. Obraz z kamer na głowie robota wyświetlany jest przed oczyma operatora. Ruchy stóp użytkownika siedzącego w specjalnym interaktywnym fotelu sterują przemieszczaniem się robota. T-HR3 został wyposażony także w rozwiązanie przeciwdziałające wzajemnemu zakłócaniu się ruchów robota i człowieka.

"Zespół Toyota Partner Robot wykorzysta technologie T-HR3 do stworzenia robotów, które będą funkcjonować razem z ludźmi i pomagać im w codziennym życiu. Kluczowe technologie użyte w T-HR3 pomogą przyspieszyć rozwój robotów i zapewnić wszystkim ludziom więcej mobilności" - powiedział Akifumi Tamaoki, dyrektor Partner Robot Division.

W stawach kończyn T-HR3 umieszczono elektryczne siłowniki i czujniki, poruszające 29 częściami "ciała" robota zgodnie z ruchami operatora za pośrednictwem 16 systemów sterujących. Zapewnia to płynność i precyzję ruchów oraz wygodny, intuicyjny sposób sterowania robotem. Moduły siłowników sprzężonych z czujnikami zostały opracowane we współpracy z firmami Tamagawa Seiki Co., Ltd. oraz Nidec Copal Electronics Corp. Umożliwiają one pomiar siły wywieranej przez robota na przedmioty i przekazywanie jej w odczuwalny sposób operatorowi, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania T-HR3.

Moduły siłowników i sposób sterowania nimi umożliwiają T-HR3 precyzyjne poruszanie kończynami i kontrolowanie siły oddziaływania na przedmioty lub osoby, koordynację ruchów całego "ciała" i utrzymanie równowagi oraz zdalne sterowanie w sposób najbardziej naturalny dla operatora. Funkcje te mają duże znaczenie dla dalszego rozwoju robotyki, szczególnie w przypadku robotów mających działać w środowiskach wymagających bezpieczeństwa interakcji z otoczeniem.

Toyota rozwija roboty przemysłowe, usprawniające procesy produkcyjne, od lat 80. ubiegłego wieku. Partner Robot wykorzystuje zgromadzone przy tym doświadczenia oraz wiedzę Toyoty w zakresie technologii motoryzacyjnych, aby rozwijać nowe rozwiązania pomagające lekarzom, opiekunom i pacjentom, osobom starszym i niepełnosprawnym.

T-HR3 zostanie zaprezentowany podczas nadchodzącej międzynarodowej wystawy robotów, która odbędzie się w Tokyo Big Sight w dniach 29 listopada - 2 grudnia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas