Szkocka firma chce produkować paliwo ze słodowej whisky

Podczas gdy ceny paliw na światowych rynkach biją swoje dotychczasowe rekordy, a coraz więcej firmy i koncernów motoryzacyjnych rozgląda się za alternatywnymi źródłami napędu, pewna firma ze Szkocji pracuje nad własnym paliwem. Chodzi o biobutanol wytwarzany ze słodowej whisky.

 

Wciąż zmniejszające się zasoby ropy naftowej oraz pogoń za ekologią zmuszają do poszukiwania alternatywnych źródeł energii, którą można wykorzystać w przemyśle transportowym. Podczas gdy największe koncerny motoryzacyjne ochoczo spoglądają na rozwój silników elektrycznych, inne firmy inwestują w technologie umożliwiające wytwarzanie tzw. e-paliwa.

Wśród nich warto wymienić pewne szkockie przedsiębiorstwo, które od kilku lat prowadzi badania nad możliwościami wytwarzania paliwa z biomasy, odpadów oraz innych biokomponentów. Jak się okazuje, wśród opracowywanych rozwiązań największe nadzieje daje biobutanol, którego surowce są możliwe do pozyskania w trakcie procesu produkcji szkockiej whisky słodowej. Pierwsze sukcesy firmy Celtic Renewables pochodzą z 2017 roku, kiedy to udało jej się stworzyć paliwo zdolne do zasilania samochodu. Co ciekawe - mówimy tu o klasycznej, niezmodyfikowanej w żaden sposób jednostce napędowej.

Reklama

Biobutanol nadzieją dla motoryzacji?

Zachęcona pierwszymi sukcesami firma otworzyła już swoją pierwszą rafinerię. Plany sięgają budowy pięciu kolejnych obiektów w najbliższych czasach. Co ciekawe Celtic Renewables to nie jedyne przedsiębiorstwo, które zainteresowało się takim rozwiązaniem. Także znany producent Glenfiddich opracował biopaliwo, wytwarzane z produktów wykorzystywanych przy produkcji szkockiej whisky.

Niestety, pomimo, że skład biobutanolu jest chemicznie zbliżony do benzyny, na obecną chwilę żaden z producentów samochodowych nie wyraził swojego zainteresowania paliwem tego rodzaju. Zdaniem największych koncernów - najlepszym rozwiązaniem dla przyszłości motoryzacji wciąż pozostaje elektryfikacja. 

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biopaliwa | ekologia | benzyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy