Rejestr produktów niebezpiecznych – na szczycie listy samochody
Komisja Europejska opublikowała roczny raport systemu Safety Gate, dotyczący rejestru niebezpiecznych produktów nieżywnościowych. Po raz pierwszy na jego szczycie znalazły się samochody. Nie zabrakło także sprzętu ochronnego wykorzystywanego w trakcie pandemii COVID-19.
System Safety Gate to unijne narzędzie służące do szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych na rynku. Rozwiązanie pozwala chronić konsumentów przed trefnymi wyrobami, poprzez wysyłanie stosownych alertów przez władze kraju w którym zostały wykryte. Każda informacja zawiera szczegółowe dane o rodzaju produktu uważanego za niebezpieczny, stosowne uzasadnienie jego obecności na liście, a także wiadomość o środkach podjętych przez wskazanego przedsiębiorcę lub zleconych przez organy bezpieczeństwa.
Niedawno Komisja Europejska opublikowała roczny raport podsumowujący listę zgłoszeń niebezpiecznych produktów nieżywnościowych w roku 2021. Spis zawierał w sumie 2142 ostrzeżeń, które wymieniły władze krajów Unii Europejskiej. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii, na jej szczycie znalazły się pojazdy silnikowe. Zaraz za nimi uplasowały się zabawki oraz sprzęt elektryczny. Nie zabrakło także sprzętu ochronnego, wykorzystywanego do walki przeciwko pandemii COVID-19.
W przypadku samochodów, zgłoszenia obejmowały głównie przypadki wycofania z rynku po wykryciu problemów technicznych. W raportach nie brakowało także wymienionych akcji serwisowych dużych koncernów. W kwestii zabawek działania dotyczyły przede wszystkim obecności niebezpiecznych chemikaliów. Sprzęt elektroniczny zawodził m.in. w kwestiach przegrzania i nieprawidłowego działania baterii.
Raport pokazał także, że w 2021 roku, wyraźnie wzrosło wykorzystanie systemu Safety Gate przez kraje Unii Europejskiej. Komisja Europejska poinformowała także o uruchomieniu nowego narzędzia do e-nadzoru. Ma ono działać na zasadzie gigantycznej wyszukiwarki sieciowej, która pomoże zrzeszonym krajom zidentyfikować każdy niebezpieczny produkt oraz ułatwi jego ewentualne wycofanie z rynku.
Szczegółowe dane ze wspomnianego raportu, można znaleźć na oficjalniej stronie internetowej Unii Europejskiej.
Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc
***