Reklama

Po co niektórzy kierowcy zawijają kluczyki do samochodu w folię aluminiową?

Niektórzy kierowcy zawijają kluczyki w sreberko w nadziei, że uchroni ich to przed kradzieżą metodą "na walizkę". Ale czy to naprawdę działa?

Złodzieje samochodów i metoda na walizkę

Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniona metoda kradzieży samochodów, ale dotyczy wyłącznie egzemplarzy wyposażonych w system bezprzewodowego kluczyka (tzw. bezkluczykowy dostęp). Coraz popularniejszy element wyposażenia to bardzo komfortowe rozwiązanie - pozwala odblokować zamki w aucie i uruchomić silnik bez wyciągania kluczyka z kieszeni.

Przestępcy samochodowi wykorzystują lukę w zabezpieczeniach takiego rozwiązania. Wystarczy, że przechwycą sygnał z kluczyka, a następnie przy pomocy urządzenia schowanego w tzw. walizce skopiują go i wyślą do osoby z drugą "walizką", która znajduje się przy samochodzie.

Reklama

W ten sposób systemy w samochodzie wykrywają obecność oryginalnego kluczyka i odblokowują zamki. Następnie złodziej bez większych problemów uruchamia silnik i odjeżdża. Nawet po utracie zasięgu sygnału z kluczyka, silnik nie wyłączy się, a na desce rozdzielczej pojawi się komunikat o braku kluczyka. Złodzieje mogą bez większych problemów odjechać w kierunku "dziupli" lub załadować samochód na lawetę lub do kontenera.

Zawijanie kluczyków w sreberko - czy pomaga

Na rynku jest wiele produktów, które pozwolą zabezpieczyć kluczyk przed metodą na walizkę. Kosztują zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Okazuje się, że niemal każdy dysponuje rozwiązaniem, które kosztuje grosze, a jest bardzo skuteczne.

Wystarczy owinąć kluczyk w sreberko, czyli spożywczą folię aluminiową, która jest dostępna w niemal każdym domu. Okazuje się, że jest to najtańsza i najskuteczniejsza metoda, w dodatku rekomendowana przez policję.

Folia aluminiowa osłaniająca kluczyk wykorzystuje zjawisko nazywane "klatką Faradaya", dzięki któremu sygnał emitowany przez urządzenie jest tłumiony i nie wydostaje się na zewnątrz. Dzięki temu kluczyk owinięty w sreberko można spokojnie zostawić w kurtce zawieszonej w przedpokoju czy wieszaku w restauracji, a złodzieje nie będą mogli skopiować sygnału, żeby dostać się do samochodu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy