Reklama

Jechał 414 km/h. Po autostradzie A24!

Radim Passer - właściciel Bugatti Chiron - postanowił sprawdzić prędkość maksymalną swojego samochodu. Za odcinek testowy posłużyła droga publiczna, czyli niemiecka autostrada A24 w okolicach miejscowości Wittenburg. Kierowcy udało się tam osiągnąć prędkość - uwaga - 414 km/h!

Chociaż słowa "niemiecka autostrada"  to dla fanów motoryzacji synonim raju, w rzeczywistości większość ich użytkowników nie korzysta z możliwości legalnego przetestowania osiągów swoich maszyn. Górę bierze prosty rachunek ekonomiczny - jazda z wysokimi prędkościami wiąże się bowiem z koniecznością dużo częstszych postojów przy dystrybutorze.

Bugatti Chiron czyli 100 l na 100 km!

Dobrym przykładem może być... Bugatti Chiron, którego zbiornik paliwa o pojemności 100 l pozwala na jazdę z prędkością maksymalną przez mniej niż kwadrans. Oznacza to, że zużycie paliwa oscyluje w okolicach 100 l na 100 km! Z drugiej strony, jeśli stać nas na Chirona, to mając za plecami poczwórnie doładowane W16 o mocy 1500 KM trudno powstrzymać się od chęci wciśnięcia prawej stopy w podłogę...

Reklama

Na taką próbę zdecydował się niedawno Radim Passer, który na autostradzie nieopodal niemieckiego Wittenburga rozpędził swoje Bugatti Chiron do 414 km/h! Co prawda, na miejscu przeprowadzania próby taka jazda nie była złamaniem przepisów, jednak Niemcy mają też coś takiego jak prędkość "zalecana", wynosząca 130 km/h. Passer przekroczył ją o robiące wrażenie 284 km/h! To chyba rekord.

Zobaczcie sami jak wyglądał jego przejazd!

Próba odbyła się wczesnym rankiem, gdy ruch na drodze był niewielki. Na osiągnięcie takiej prędkości potrzebna była prosta długości około 10 km. Warto przypomnieć, że nie była to pierwsza tego typu próba Passera. W 2015 roku, na tym samym odcinku, fan Bugatti rozpędził się swoim Bugatti Veyron do prędkości 402 km/h.

Bugatti Chiron czyli najszybszy samochód świata z silnikiem tłokowym

Przypominamy, że silnik W16 w Bugatti Chiron generuje moc 1500 KM i 1600 Nm. Auto przyspiesza do 300 km/h w 13,6 s., a ogranicznik prędkości ustawiony jest na... 420 km/h!

W 2019 roku Chiron ustanowił też rekord prędkości dla samochodów napędzanych silnikami tłokowymi. Próba odbyła się 2 września 2019 roku na niemieckim torze Ehra Lessien. To jeden z niewielu tego typu obiektów na świecie, który pochwalić się może mierzącym ponad 9 km prostym odcinkiem drogi. Za kierownicą specjalnie przygotowanego egzemplarza usiadł kierowca testowy Bugatti - Andy Wallace. Bugatti Chiron osiągnął wówczas prędkość 304,773 mil/h czyli 490,484 km/h!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bugatti Chiron | Bugatti Veyron

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy