Dziś taki widok to już rzadkość. Co oznacza naklejka z rybą na aucie?

Zdobienie aut naklejkami - kiedyś robili to wszyscy, bo było to modne. Dziś to już rzadkość, choć na niektórych autach wciąż można zobaczyć nadgryzione jabłko, 500+ czy na przykład symbol ryby. To ostatnie było swego czasu prawdziwym hitem, ale co to w ogóle oznacza?

“Lewy pas to nie kółko różańcowe", “Motocykle są wszędzie", "Pośpiech poniża", czy chociażby “Diesel musi dymić" - to pierwsze cytaty z naklejek, jakie przychodzą mi do głowy. Na ozdobienie samochodu każdy ma własny pomysł i żaden nie jest zły. Są jednak naklejki, które tę modę rozpoczęły już lata temu. Jedną z nich jest właśnie rybka - dziś już bardzo rzadko spotykana.

Co oznacza naklejka z rybą?

Kierowca jest miłośnikiem wędkarstwa? A może osoba za kółkiem to wegetarianin? Jedno i drugie jest możliwe, niemniej symbol ryby oznacza coś zupełnie innego - to deklaracja religijna. Rybka na klapie bagażnika może oznaczać, że właścicielem samochodu jest osoba dumna z bycia chrześcijaninem. Od początków chrześcijaństwa ryba była symbolem nikogo innego, jak samego Jezusa Chrystusa.

Reklama

Symbol ryby ma ukryty przekaz

Dlaczego symbol ryby ma tyle wspólnego z Jezusem? W starogreckim języku ryba to “ichtys", a to słowo - co ciekawe - składa się z pierwszych liter zworu “lesus Christos, Theou Yios Soter", co oznacza “Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel.

Naklejka ryby znika z dróg. Gdzie podziały się te auta?

Widok takiej rybki jest już coraz rzadszy i wynika to głównie z faktu, że moda na ozdabianie aut przeminęła. Dziś z kolei często kierowcy decydują się na zabezpieczenie aut folią bezbarwną lub na kompletną zmianę koloru - w ten sposób mogą wyróżnić się jeszcze bardziej. Niemniej, na drogach wciąż można spotkać się z naklejkami tj. symbol Polski Walczącej, “Pamiętamy", “Szybciej już nie pojadę" czy “Sfinansowano z 500+".

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryba

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy