Budynek stopił motocykl. Uważajcie, gdzie parkujecie!

Z nietypową interwencją zmierzyć się musieli strażacy z Warszawy. Jeden z zastępów wezwany został na Plac Europejski, gdzie - w wyniku działania promieni słonecznych - o mały włos nie doszło do poważnego pożaru.

Około godziny 14,25 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zaparkowanym w centrum motocyklu, z którego wydobywa się dym. Po przybyciu na miejsce okazało się, że plastikowe elementy maszyny stopiły się od promieni słonecznych. Siodełko rozgrzało się do tego stopnia, że jego wypełnienie zaczęło się tlić. 

Jako winnego zamieszania strażacy wskazują pobliski wieżowiec - Warsaw Spire. Jego przeszklona elewacja i  zakrzywione, lustrzane zadaszenie wejścia skupia promienie słoneczne. Właśnie za sprawą nietypowego dachu w słoneczne dni zaparkowane nieopodal pojazdy potrafią rozgrzewać się nawet do ponad 100 stopni Celsjusza! 

Reklama

Świadkowie zdarzenia donoszą, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Chociaż Warsaw Spire stopić miał już kilka motocykli, właściciel budynku - firma Ghelamco Poland - nie zdecydowała się na przeprojektowanie nietypowej elewacji. 

Z podobnym problemem mierzy się wiele miast. Swego czasu międzynarodową sławę zdobył londyński wieżowiec ochrzczony przez mieszkańców stolicy Wielkiej Brytanii mianem "Walkie Talkie" (jego nietypowy kształt przypomina właśnie "krótkofalówkę"). Ulica Eastchip, przy której powstał, szybko zyskała miano "najgorętszego miejsca w Londynie". Zakrzywione, wykończone szkłem, ściany działały bowiem jak soczewka skupiająca promienie słoneczne. W upalne dni okolica nagrzewała się do 70 stopni Celsjusza, a na parapetach okolicznych budynków turyści smażyli jajka...

Szczególnie głośna była sprawa zaparkowana w pobliżu budynku Jaguara XJ, w którym stopiły się plastikowe elementy nadwozia. Straty oszacowano wówczas na tysiąc funtów.

Ostatecznie właściciel budynku zdecydował się przeprojektować elewację po tym, gdy od promieni słonecznych zapaliła się wycieraczka i część podłogi w położonym nieopodal wieżowca zakładzie fryzjerskim.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy