Paliwo w Polsce rekordowo drogie! I tańsze nie będzie

Ceny benzyn na stacjach w Polsce ustanowiły nowy rekord cenowy.

Możemy pożegnać się z tanim paliwem?
Możemy pożegnać się z tanim paliwem?AFP

Średnia krajowa cena benzyny Pb95 w ostatnim tygodniu osiągnęła poziom 5,29 zł/l i jest on wyższy od poprzedniego rekordu z września 2005 roku po przejściu huraganów Katrina i Rita w USA - informuje BM Reflex.

Zaskoczeniem nie są już ceny powyżej poziomu 5,30 zł/l, które możemy spotkać na coraz większej liczbie stacji. Rekordowo wysokie ceny na stacjach to efekt lipcowego osłabienia złotówki i pozostających na wysokim poziomie cen ropy. Od początku lipca benzyna na polskich stacjach podrożała ponad 20 gr/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym za litr benzyny płacimy już 65 gr/l więcej.

Jeszcze gorsza sytuacja jest u naszych południowych sąsiadów . W Czechach zarówno benzyna jak i olej napędowy na stacjach kosztują powyżej 5,70 zł/l. Drogo jest w całej Unii Europejskiej. Ceny benzyny w krajach Wspólnoty Europejskiej są bardzo zróżnicowane i wahają się między 4,80 zł/l a 6,85 zł/l. Najtaniej jest w Bułgarii a najdrożej w Grecji. Dla kontrastu w Rosji średnia cena benzyny kształtuje się na poziomie 2,75 zł/l.

Olej napędowy natomiast w ostatnim tygodniu podrożał 6 gr/l do 5,08 zł/l i jest to dokładnie taki sam poziom jak pod koniec kwietnia tego roku. Diesel podczas tegorocznych wakacji jest prawie 70 gr./l droższy niż przed rokiem. Ceny w zależności od regionu kraju są zróżnicowane. Olej napędowy zatankujemy zarówno za 4,85 zł/l jak i 5,29 zł/l.

Autogaz LPG na stacjach w Polsce kosztuje średnio 2,48 zł/l i w ostatnich miesiącach na tym rynku nie obserwowaliśmy większych zmian cen, z tym, że prawdopodobieństwo dalszych obniżek cen tego paliwa jest niewielkie. Należy liczyć się z tym, że jesienią i zimą LPG może podrożeć do poziomu 2,70-2,80 zł/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym autogaz jest 30 gr/l droższy. W UE ceny LPG wahają się między 2,30 zł/l (Litwa) a 3,50 zł/l (Francja).

Kolejne dni na stacjach paliw nie powinny już przynieść dalszych podwyżek cen paliw, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja na obecnym wysokim poziomie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas