Reklama

Paliwo w Polsce rekordowo drogie! I tańsze nie będzie

Ceny benzyn na stacjach w Polsce ustanowiły nowy rekord cenowy.

Średnia krajowa cena benzyny Pb95 w ostatnim tygodniu osiągnęła poziom 5,29 zł/l i jest on wyższy od poprzedniego rekordu z września 2005 roku po przejściu huraganów Katrina i Rita w USA - informuje BM Reflex.

Zaskoczeniem nie są już ceny powyżej poziomu 5,30 zł/l, które możemy spotkać na coraz większej liczbie stacji. Rekordowo wysokie ceny na stacjach to efekt lipcowego osłabienia złotówki i pozostających na wysokim poziomie cen ropy. Od początku lipca benzyna na polskich stacjach podrożała ponad 20 gr/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym za litr benzyny płacimy już 65 gr/l więcej.

Reklama

Jeszcze gorsza sytuacja jest u naszych południowych sąsiadów . W Czechach zarówno benzyna jak i olej napędowy na stacjach kosztują powyżej 5,70 zł/l. Drogo jest w całej Unii Europejskiej. Ceny benzyny w krajach Wspólnoty Europejskiej są bardzo zróżnicowane i wahają się między 4,80 zł/l a 6,85 zł/l. Najtaniej jest w Bułgarii a najdrożej w Grecji. Dla kontrastu w Rosji średnia cena benzyny kształtuje się na poziomie 2,75 zł/l.

Olej napędowy natomiast w ostatnim tygodniu podrożał 6 gr/l do 5,08 zł/l i jest to dokładnie taki sam poziom jak pod koniec kwietnia tego roku. Diesel podczas tegorocznych wakacji jest prawie 70 gr./l droższy niż przed rokiem. Ceny w zależności od regionu kraju są zróżnicowane. Olej napędowy zatankujemy zarówno za 4,85 zł/l jak i 5,29 zł/l.

Autogaz LPG na stacjach w Polsce kosztuje średnio 2,48 zł/l i w ostatnich miesiącach na tym rynku nie obserwowaliśmy większych zmian cen, z tym, że prawdopodobieństwo dalszych obniżek cen tego paliwa jest niewielkie. Należy liczyć się z tym, że jesienią i zimą LPG może podrożeć do poziomu 2,70-2,80 zł/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym autogaz jest 30 gr/l droższy. W UE ceny LPG wahają się między 2,30 zł/l (Litwa) a 3,50 zł/l (Francja).

Kolejne dni na stacjach paliw nie powinny już przynieść dalszych podwyżek cen paliw, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja na obecnym wysokim poziomie.

Dowiedz się więcej na temat: ceny benzyny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy